ŚWIĘTO PATRONA

2020-12-21
Kategoria:   kronika

NASZ PATRON

Każdego roku tuż przed świętami Bożego Narodzenia obchodzimy w naszej szkole Dzień Patrona. Jak wiemy, jest nim Adam Mickiewicz, którego rocznica urodzin przypada    24 grudnia. W tym roku święto będzie wyglądało trochę inaczej niż zwykle. Nauczanie na odległość nie pozwala bowiem na zorganizowanie uroczystych obchodów. Na początek przypomnijmy pokrótce życiorys poety.

Adam Bernard Mickiewicz  urodził się 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu koło Nowogródka, na Litwie. Pochodził z rodziny drobnoszlacheckiej. Ojciec, Mikołaj, był adwokatem przy sądach nowogródzkich. Matka, Barbara, zajmowała się domemi wychowywaniem dzieci. W latach 1805-1815 Adam uczęszczał do szkoły powiatowej w Nowogródku, następnie zaś rozpoczął studia na Wydziale Literatury Uniwersytetu Wileńskiego.

Po ukończeniu studiów Mickiewicz pracował jako nauczyciel w szkole w Kownie, gdzie uczył historii, literatury i prawa. W latach późniejszych został profesorem na uniwersytetach w Szwajcarii i we Francji. Ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał      6 dzieci: 2 córki i 4 synów. Mickiewicz wiele podróżował. Był w Rosji, Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Turcji. Zmarł 26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu w Turcji. W 1890 r. sprowadzono jego prochy do Krakowa, gdzie spoczęły w sarkofagu na Wawelu.

Adam Mickiewicz to najwybitniejszy poeta polski. Najsłynniejszym jego dziełem jest „Pan Tadeusz” – uznany za epopeję narodową. Utwór ten opisuje życie i obyczaje Polaków na tle ważnych wydarzeń historycznych. Mickiewicz napisał też wiele bajek, m.in.: „Przyjaciele”, „Pies i wilk”, „Lis i kozieł”, „Zając i żaba”, jak również ballad, np.: „Pani Twardowska”, „Powrót taty”, „Świtezianka” czy „Lilie”. Jest autorem wielu pięknych utworów, dlatego jest znanym i sławnym Polakiem również za granicą.

W oparciu o utwory Adama Mickiewicza uczniowie naszej szkoły, w ramach obchodów Święta Patrona, wykonali prace plastyczne mające upamiętnić rocznicę urodzin tego wielkiego Polaka.