KLASA 1D W KINIE

Dnia 19.11.2024 roku uczniowie klasy 1d wraz z wychowawcą wybrali się do kina Cinema City na bajkę "Emma odważna". Po obejrzeniu bajki, pierwszaki upewniły się, że warto być odważnym i pomagać swoim przyjaciołom, słuchać swojej intuicji oraz podążać za marzeniami!

Agnieszka Wegenke


AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

OJCZYZNA WOLNOŚC PATRIOTYZM

W piątek 8 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 w Toruniu odbyła się uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości. Społeczność "Dwójki" z wielkim zaangażowaniem świętowała odzyskanie suwerenności oglądając sceny z historii Polski w XX wieku, a muzyka, taniec i wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni były wspaniałym doświadczeniem wspólnoty narodowej. Dziękuję uczniom i rodzicom za zaangażowanie oraz nauczycielom za współpracę: Anna Lemańska Lesław Gołębiowski, Violetta Truszczyńska.

Alicja Brożek

Galeria zdjęć

WOLNOŚC KOCHAM I ROZUMIEM. WOLNOŚCI ODDAĆ NIE UMIEM.


PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

25 października odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Warunkiem pasowania pierwszaków na pełnoprawnych uczniów było zaprezentowanie tego, czego już uczniowie nauczyli się w szkole. Pokaz wiedzy i umiejętności poprowadzili uczniowie z klas 4a i 4b przebrani za wróżów i wróżki. Licznie przybyli goście – dyrekcja, nauczyciele, rodzice, samorząd uczniowski i pozostali uczniowie naszej szkoły oceniali i wyrażali swoje uznanie gromkimi brawami. Uroczystość poprowadził Alek Kentzer – Rudzki z klasy 4b.

Wychowawczynie klas 1a, 1b, 1c, 1d

Galeria zdjęć


REJS Z FLISAKAMI

Dnia 18.10. odbył się spacerowy rejs dla zwycięskich zespołów, ktore wyróżniły się wiedzą i spostrzegawczością w grze terenowej "Śladami flisaków w Toruniu". Rejs odbył się wzdłuż panoramy średniowiecznego Torunia tradycyjnymi łodziami drewnianymi typu bat. Toruńscy Flisacy zapewnili uczniom bezpieczny relaks na wodzie i chętnie dzielili się wiedzą na temat historii i przyrody. Jeszcze raz gratulujemy uczniom, a Toruńskim Flisakom serdecznie dziękujemy za współpracę i moc wrażeń na rzece.


 

 

GRA TERENOWA "ŚLADAMI FLISAKÓW W TORUNIU"

Rok 2024 został ustanowiony Rokiem Flisactwa. Z tej okazji pięcioosobowe drużyny ze wszystkich klas 4-8 wzięły udział w grze terenowej pt. „Śladami flisaków w Toruniu”. 10 października uczniowie szukali na Starówce miejsc związanych z kulturą flisacką i wykonywali różne zadania z zakresu historii, przyrody, geografii, języka polskiego, pierwszej pomocy…Rywalizacja między zespołami była wyrównana. Wszystkie klasy ukończyły grę! Najlepsze trzy drużyny w kategorii klas 4-6 to: 5c – I miejsce oraz 5a i 5b – II miejsce ex aequo, a w kategorii 7-8: I miejsce – 7b, II miejsce – 7c, III miejsce – 8b.

Wszyscy uczestnicy gry otrzymali pamiątkowe gadżety (długopisy, magnesy) i dyplomy, a w/w zwycięzcy w nagrodę popłynęli w rejs po Wiśle z Toruńskimi Flisakami z fundacji Wolna Wisła.

Dziękujemy Wszystkim – opiekunom i uczniom za zaangażowanie.

Galeria zdjęć

Organizatorzy:

Alicja Brożek, Anna Lemańska, Ewa Lewandowska, Anna Samorowska


3B NA WARSZTATACH "DZIECIAKI SADZENIAKI"

Tym razem uczniowie klasy 3b odwiedzili market Leroy Merlin- jednak nie wybraliśmy się tam na zakupy, braliśmy udział w akcji Dzieciaki Sadzeniaki.

Dzieci robiły piękne, kolorowe karmniki, sadziły rośliny oraz poznały warunki ich pielęgnacji.

Na koniec zostały poczęstowane soczkiem i słodkościami.

Karmniki, rośliny oraz pamiątkowe dyplomy uczniowie zabrali do domów.

Samodzielne pomalowanie karmnika oraz zasadzenie rośliny było ogromną frajdą i wartościową nauką."

Galeria zdjęć

Beata Markowska, Agnieszka Czmut


KLASY 3A I 3B ODKRYWAJĄ TAJEMNICE WISŁY

Kilka dni temu uczniowie klas 3a i 3b w brali udział warsztatach o nadwiślańskiej przyrodzie: Tajemnice Wisły.

Na zajęciach dzieci poznały zwierzęta, z których obecności nie zdawały sobie sprawy, a żyją bardzo blisko nas.

Zrobiły też wspólnie makietę Wisły wraz z zamieszkującymi ją i jej sąsiedztwo zwierzętami.

Na koniec własnoręcznie przygotowały dla siebie wiślaną rybkę- magnes na lodówkę.

Warsztaty zorganizowane były w pięknym, nowym pawilonie na Bulwarze Filadelfijskim.

 

Beata Markowska, Agnieszka Czmut, Renata Nogajska, Marzena Sierakowska-Wróblewska


3B W "MEDIATECE"

W piątek uczniowie klasy 3b odwiedzili  Mediatekę w Młynach. Uczestniczyli tam w escape roomie - Książkowa podróż w czasie: od kamienia do ebooka.

Zajęcia te okazały się fascynującą podróżą w czasie, gdzie dzieci rozwiązując poszczególne zadania zamieniały się w archeologów, drukarzy, poszukiwaczy, czy też tropicieli.

Poznały historię pisma, druku i książek od czasów starożytnych, poprzez średniowiecze do współczesności, od hieroglifów, poprzez pierwszy druk do nowoczesnego synchrobooka.

Czas minął bardzo szybko i bardzo owocnie. Wszyscy świetnie bawiliśmy się i zdobyliśmy nową wiedzę podaną w intrygujący sposób.

Galeria zdjęć

Beata Markowska, Agnieszka Czmut

 


1A W MEDIATECE

Klasa 1A wybrała się we wrześniu na swoją pierwszą wycieczkę do Mediateki w Młynie Wiedzy. Zajęcia w formie escape room były świetne i bardzo podobały się dzieciom. Tytuł zabawy to Książkowa podróż w czasie:od kamienia do ebooka. Polecamy.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

11 października w naszej szkole świętowaliśmy wspólnie Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele  wzięli udział w uroczystej akademii. W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom oraz wręczyła wyróżnionym nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły za ich osiągnięcia i pracę. Część artystyczną przygotowali uczniowie klas 5c, 6b i 7a. Dzieci z grup przedszkolnych "Pszczółki" i "Misie" zaprezentowały swoje umiejętności taneczne a spotkanie zakończyło się piosenką w wykonaniu Aleksa z klasy 5c. 

Galeria zdjęć


DOMEK DLA OWADÓW

Na terenie naszej szkoły, klasa 4b zawiesiła domek dla owadów. Zapewnia on nie tylko schronienie dla naturalnych zapylaczy roślin, ale również owadów, które zjadają różnego rodzaju szkodniki. To także doskonałe miejsce do prowadzenia obserwacji przyrodniczych.

Warto wiedzieć, że domki dla owadów to imitacja naturalnego siedliska. Owady najczęściej gnieżdżą się w różnego rodzaju szczelinach, pod kamieniami czy gałęziami. Dawniej owady pożyteczne znajdowały schronienie w słomianych dachach, stogach siana czy zakamarkach ceglanych ścian. W naszych betonowych domach i wypielęgnowanych ogrodach nie ma już dla nich miejsca.

Pamiętajmy zatem o pożytecznych owadach!

Ewa Lewandowska


WARSZTATY OZE W MŁYNIE WIEDZY

OZE tajemniczy skrot, ktory coraz częściej towarzyszy nam w mediach i życiu codziennym. To wlasnie jego dotyczyły warsztaty, na ktore wybrała się do Młyna Wiedzy klasa 4b. Spotkanie z edukatorami rozpoczęło się teoretycznym wprowadzeniem do tematu odnawialnych źródeł energii, uczniowie dowiedzieli się jakie rozróżniamy odnawialne źródła energii, jakie są plusy i minusy ich wykorzystania oraz jak dużo wytwarzanej w naszym kraju energii pochodzi z tych odnawialnych.

W drugiej części zajęć, uczniowie w kilkuosobowych zespołach przeprowadzili eksperymenty, w trakcie których zmontowali i przetestowali mini turbinę wiatrową, wykonają różnorodne testy i pomiary, aby sprawdzić, czy wielkość i kształt łopatek wiatraka ma znaczenie przy wytwarzaniu prądu elektrycznego. Mieli również okazję sprawdzić wydajność mini paneli słonecznych i spróbowac za ich pomocą uruchomić śmigło wiatraka.

Choć dla czwartoklasistów temat OZE okazał się dość trudny, to z chęcią starali się na koniec wyciągnąć wnioski i podsumować zdobyta wiedzę.

Ewa Lewandowska


3A ŻEGNAJ LATO W LESIE

Na pożegnanie  lata dzieci z 3a wraz z Paniami wybrały się do Nadleśnictwa Dobrzejewice. Zwiedziły tam szkółkę leśną, poznały popularne drzewa, krzewy i ich owoce. Poznały także warstwy lasu. Na koniec, po wspólnej  zabawie chętnie zjadły kiełbaski z ogniska.

Renata Nogajska,  Marzena Sierakowska-Wróblewska


KLASA 7B W "BAJU" NA "KORDIANIE"

Uczniowie klasy 7b nie tylko czynnie wzięli udział w szkolnej akcji Narodowego Czytania, przygotowując prezentację fragmentów dramatu J. Słowackiego, ale też pojawili się w sobotę, 7.07, w Baju Pomorskim, gdzie na Scenie Szekspirowskiej aktorzy teatru wraz z przedstawicielem władz miejskich czytali „ Kordiana”. Cieszy bardzo, gdy uczniowie SP2 stają coraz bardziej wrażliwymi odbiorcami nawet trudnej literatury. Do zobaczenia za rok.


 

UDZIAŁ UCZNIÓW W NARODOWYM CZYTANIU

W piątek, 6 września, uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która w tym roku poświęcona była dramatowi „Kordian” autorstwa Juliusza Słowackiego. Wydarzenie miało na celu przybliżenie młodzieży wybitnego dzieła polskiej literatury oraz zachęcenie do odkrywania klasyki.

Podczas spotkania uczniowie czytali wybrane fragmenty utworu, wczuwając się w emocje bohaterów i zgłębiając przesłania zawarte w dramacie. Wspólne czytanie nie tylko przybliżyło im twórczość Słowackiego, ale także stało się okazją do refleksji nad patriotyzmem i losami Polski, które są kluczowymi tematami „Kordiana”.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspólne świętowanie literatury!

Galeria zdjęć