Rok szkolny 2022/2023

ROK SZKOLNY 2022/2023

ROK SZKOLNY 2022/2023 OFICJALNIE ZAKOŃCZONY

Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego wręczone zostały świadectwa z wyróżnieniem, statuetki Najlepszego Absolwenta oraz statuetki Przyjaciela Szkoły dla zaangażowanych rodziców. Samorząd Uczniowski ogłosił, która klasa w tym roku szkolnym otrzymała tytuł "Super Klasy". Gratulujemy klasie 5b i wychowawcy Pani Alicji Brożek
Bardzo dziękujemy za ten wspólny rok szkolny i życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji.


WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO
 
W dniach 12-17.06 odbyła się wycieczka na południe Polski w czasie której odwiedziliśmy wiele miejsc, poznalismy nowe zabytki oraz miejsca kultury. W drodze do Zakopanego odwiedzimy klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie. Odbyliśmy cenną lekcję historii z przewodnikiem w nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz Birkenau oraz Brzezince. Dzieci były bardzo poruszone historią więźniów obozu w czasie II wojny światowej. Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy pobytem na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Kolejne dni to wycieczka do Tatrzańskiego Parku Narodowego do doliny Kościeliskiej, w której najodważniejsi zmierzyli się z wejściem do ciemnej jaskini Mylnej.  Udało nam się także dotrzeć do Morskiego Oka pokonując pieszo 18km. Wszyscy daliśmy radę, a widoki zarówno na miejscu, jak i po drodze wynagrodziły nasz wysiłek. Kolejny punkt naszej wycieczki to relax w aquaparku z basenami termalnymi gdzie zregenerowalismy siły aby już następnego dnia pojechać na wycieczkę do Kopalni soli w Bochni oraz zwiedzić starówkę i Wawel  w Krakowie. Po kolejnym intensywnym dniu odpoczywaliśmy w czasie wieczornego kuligu po Zakopanem a potem przy ognisku z kiełbaskami i tańcami na dyskotece. 
Ostatni dzien wycieczki to czas, na który wszyscy czekali z niecierpliwością. Tego dnia spedzilismy 7 godzin w parku rozrywki w Zatorze w Energylandii. To urocze miejsce wszystkim wycieczkowiczow sprawilo wiele frajdy i niezapomnianych wrażen, zwlaszcza śmiałkom, ktorzy odważyli sie jeździć na największych i najszybszych rolerkosterach. To byl mega emocjonujacy dzien. Wszystko co dobre niestety szybko przemija. I tak 17 czerwca w godzinach nocnych wróciliśmy szczęśliwie w pełnym skladzie do Torunia. Myśl, że wszyscy uczestnicy będa dlugo wspominać czas 20 już, jubileuszowej, wycieczki do Zakopanego i okolic. Może zatem do następnej wycieczki..... Dorota Żółkiewska

GODZINY WYCHOWAWCZE ZE ŚWIATEM

W roku szkolnym 2022/2023 klasa 4a przystąpiła do programu PAH „Godziny Wychowawcze ze Światem”  i zrealizowała 8  zajęć wychowawczych w tematach związanych z edukacją globalną. Były to bardzo ciekawe tematy, dzięki którym uczniowie zdobyli nową , potrzebną wszystkim wiedzę . Beata Namysłowska


DZIEŃ SPORTU I INTEGRACJI

Wtorek spędzaliśmy aktywnie na świeżym powietrzu. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali konkurencje sportowe, w których brały udział klasy 4-8. Zorganizowane zostały warsztaty jogi dla uczniów z orzeczeniami. Chętni uczniowie mogli stworzyć plakat dotyczący sportu i integracji. Nie zabrakło również "Belgijki", którą zatańczyli uczniowie wraz z nauczycielami. Na zakończenie Pani Dyrektor przedstawiła zwycięzców i razem z nauczycielami wychowania fizycznego, wręczyła dyplomy. Karolina Kordowska

FOTOGALERIA


WYCIECZKA DO WIKTOROWA

W dniach 31.05.-01.06.23r. klasy 4a, 4c oraz klasa 6a wybrały się na dwudniową  wycieczkę  do Wiktorowa. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od survivalu. Była musztra, tor surwiwalowy, czołganie, elementy painballa, ścianka wspinaczkowa. Animatorzy zadbali, aby uczestnicy skończyli brudni, zmęczeni, ale dumni, że dali radę. Wieczorkiem było ognisko, pieczone kiełbaski i pizza oraz dyskoteka na powietrzu. Nocne podchody podobały się wszystkim. Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Kruszwicy, aby wspiąć się na Mysią Wieżę. Widok był obłędny. Potem były przepyszne lody. Z Kruszwicy udaliśmy się do Inowrocławia i zjedliśmy obiad w McDonaldzie. Zadowoleni wróciliśmy do Torunia.

FOTOGALERIA


UCZNIOWIE KLASY 3B I 3C NA WYCIECZCE W JURA PARKU

5 czerwca 2023 r. pojechaliśmy razem z klasą 3c na wycieczkę do Solca Kujawskiego do Jura Parku. Atrakcji mieliśmy tam moc! Zaczęliśmy od spaceru ścieżką dydaktyczną w pięknym kompleksie leśnym, przenosząc się do ery mezozoicznej , czyli ery dinozaurów.

Następnie wśród 23 miniaturowych zamków i zabytkowych rezydencji rozwiązywaliśmy zagadki i poszukiwaliśmy ukryte tam odpowiedzi.

W Muzeum Ziemi podziwialiśmy zgromadzone skamieniałości i wiarygodne rekonstrukcje prehistorycznych zwierząt, poznaliśmy kolejne okresy dziejów życia na Ziemi. Ogromne wrażenie zrobił na nas wzbudzający respekt model mamuta oraz 13 metrowy szkielet Opistocelikaudii.

Mieliśmy też wspaniałe warsztaty paleontologiczne, podczas których poznaliśmy żmudną, ale ciekawą i emocjonującą pracę paleontologa. Za pomocą miniaturowych narzędzi łupaliśmy i dłubaliśmy w gipsowym bloku, by odkryć miniaturki dinozaurów.

Oczywiście zaliczyliśmy film 5D w Kinie Emocji – ależ to były emocje! Dobrze, że nie żyjemy w erze dinozaurów.

Zanim udaliśmy się do Parku Rozrywki musieliśmy koniecznie się posilić i zrobić zakupy Czas szybko nam umykał, pogoda dopisała i nie chciało nam się wracać do Torunia.

Niestety , wszystko co fajne szybko się kończy. Zmęczeni, ale w doskonałych humorach zasiedliśmy w autokarze i oglądaliśmy zakupione pamiątki. Azymut – SP nr 2 Toruń. Uczniowie klasy III b z Panią Małgosią.

FOTOGALERIA


 

UCZNIOWIE KLASY 4A I 6B NA BARBARCE

Dnia 7 czerwca 2023r. klasy 4a i 6b pod opieką swoich wychowawców odwiedziły Szkołę Leśną na Barbarce. Uczniowie tym razem zapoznali się z historią Barbarki oraz odwiedzili miejsce pamięci narodowej. Oczywiście po zajęciach było ognisko i chwile relaksu na boisku i placu zabaw. Był to miło spędzony czas. Beata Namysłowska, Bogumiła Kubisztal

FOTOGALERIA


FESTYN RODZINNY "BEZPIECZNI NA CO DZIEŃ"

Wreszcie, po kilku latach przerwy spowodowanej pandemią Covid oraz innymi wydarzeniami, 2 czerwca br. w naszej szkole odbył się Festyn rodzinny pod hasłem „Bezpieczni na co dzień”.
Zainteresowanie wydarzeniem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania! Teren wokół szkoły zapełnił się dziećmi, młodzieżą oraz ich rodzinami. Z zaproszenia na festyn skorzystali również goście honorowi, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Odwiedziła nas pani Iwona Michałek – Poseł na Sejm RP, a także długoletni nauczyciel „Dwójki”. Gościliśmy także panią Marię Mazurkiewicz – Kujawsko – Pomorskiego Wicekuratora Oświaty. Jak zawsze w ważnych wydarzeniach, towarzyszyła i wspierała nas pani Alina Ścisła – Rafińska – Przewodnicząca Rady Rodziców działającej w SP 2 wraz z liczną grupą jej członków. Dzięki zaangażowaniu pracowników szkoły, Rady Rodziców i uczniów na Festynie dużo się działo, każdy mógł znaleźć coś  dla siebie. Jako, że hasło imprezy nawiązywało do bezpieczeństwa, które jak wiadomo, jest najważniejsze, nad uczestnikami czuwały służby mundurowe, czyli Ratownicy medyczni,  Policja, Straż Pożarna i Straż Miejska. Prezentowali oni swój sprzęt, przypominali o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, znakowali rowery. Festyn w „Dwójce”, tradycyjnie już uświetniły liczne występy tych najmłodszych, nieco starszych, jak również klas 7 i 8, którzy odtańczyli znaną wszystkim Belgijkę. Nie zabrało też innych pokazów tanecznych, wokalnych, sportowych itp. Była loteria fantowa i kiermasz, wesoły fryzjer, origami, śmieszne balony, owoce w czekoladzie, a także liczne konkurencje sportowe, w których sprawdzić się mogły całe rodziny. Najlepsi odebrali statuetki i dyplomy. A gdy kogoś zmęczyły te atrakcje, na wszystkich czekały punkty gastronomiczne z pysznymi ciastami przygotowanymi przez rodziców, bigosem i kiełbaskami z naszej szkolnej kuchni, chlebek ze smalcem i  ogórkiem, czy wreszcie popcorn i wata cukrowa. Amatorów przysmaków nie brakowało, niektóre kolejki do nich nie miały końca!
Dzięki atrakcyjnym pomysłom i zaangażowaniu wielu osób, nauczycieli i pracowników obsługi, rodziców i uczniów festyn można zaliczyć do bardzo udanych. Dziękujemy za wszelkie wsparcie i hojność! To wszystko złożyło się na wspólny sukces.
Podczas festynu zebraliśmy ponad
6 tys. zł!!! Jest to kwota, która wszystkich nas bardzo zaskoczyła. Dziękujemy!!!
W porozumieniu z Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców zdecydujemy o przeznaczeniu tej sumy na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w szkole. O szczegółach decyzji poinformujemy już wkrótce!!!

FOTOGALERIA


DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU

Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, zarówno te małe jak i duże. To dzień pełen zabawy, uśmiechu, radości i różnych atrakcji. W naszych oddziałach przedszkolnych dzieci świętowały na różne sposoby. Odbyły się animacje z teatrzykiem Magmowcy, były prezenty, lody a nawet wyjście do parku. To był dzień niesamowitych wrażeń dla wszystkich przedszkolaków. Wychowawcy przedszkola


DZIEŃ DZIECKA W SP2

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę taneczną podczas przerw. Były balony, uśmiechy na twarzach oraz wspólne tańce. Młodzież integrowała się ze sobą. Również najmłodsi uczniowie dołączyli do zabawy.

FOTOGALERIA


DZIEŃ DZIECKA W KLASIE 3B

1 czerwca 2023r.z okazji  Dnia Dziecka Pani Małgosia zabrała nas do Centrum Sztuki Współczesnej. Tam podziwialiśmy wystawę cudownych i niespotykanych rzeźb Tonn’ego Cragga, a następnie ciekawą wystawę plakatów. Po obejrzeniu wystaw uczestniczyliśmy w warsztatach. Najpierw dowiedzieliśmy się, jak za pomocą dwóch kropek rozmieszczonych gdziekolwiek na kartce papieru i połączniu ich w dowolny sposób liniami, może powstać fantastyczny projekt przyszłej  rzeźby. Wykonane przez nas projekty okazały się bardzo interesujące.

Na drugich zajęciach nauczyliśmy się,  jak w prosty sposób zrobić latawiec. Pracowaliśmy  metodą frottage, wykończyliśmy prace kolorowymi paskami i latawce gotowe! Oczywiście wypróbowaliśmy je biegając na zewnątrz budynku , a wiatr próbował nam je porwać! Zabawa była przednia.

Pobyt w CSW zakończyliśmy wizytą w Cafe pARTer,  gdzie miło spędziliśmy czas na rozmowach, degustując pyszne ciasto, upieczone specjalnie dla nas. Było tak radośnie i miło, że nie chcieliśmy wracać do szkoły. Dziękujemy! Uczniowie klasy 3b

FOTOGALERIA


MYDEŁKO NA DZIEŃ MAMY W KLASIE 3B

26 maja 2023 r. mieliśmy super warsztaty  pt. „ Mydełko dla Mamy” pod kierunkiem Pani Malwiny Gadziemskiej.  Nasza Pani zamówiła niezbędne składniki i uczyliśmy się robić z nich pachnące, kolorowe mydełka,  świetny prezent na Dzień Mamy. W klasie pięknie je zapakowaliśmy, dołączając ładne życzenia. Kolejne ciekawe doświadczenie ;)  Dziękujemy! Uczniowie klasy III B

FOTOGALERIA


KLASY 6B I 8A NA WYCIECZCE W MALBORKU

W dniu 29 maja 2023r. uczniowie klasy 6b i 8a wybrali się pociągiem do Malborka. Punktem docelowym było zwiedzanie Zamku i miasta Malbork. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali: Bogumiła Kubisztal, Kamil Włoczewski i Karolina Kordowska.

FOTOGALERIA


Klasa III B w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

16 maja 2023 r. odwiedziliśmy Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika, gdzie zapoznaliśmy się z sylwetką wielkiego polskiego podróżnika. Człowieka, który miał pasję podróżowania, ogromną potrzebę odkrywania i poznawania różnorodności świata. Poznaliśmy historie jego niezwykłych podróży, zwłaszcza po Ameryce Południowej. Ekspozycja kolorowych strojów etnicznych, biżuterii, rytualnych masek, przedmiotów codziennego użytku, a także barwnych  fotografii, przeniosła  nas w świat kultur pozaeuropejskich, w miejsca, o których istnieniu nie wiedzielibyśmy, gdyby nie wyprawy właśnie takich jak Tonny Halik, sławnych podróżników."

Ale to nie wszystko, ponieważ braliśmy udział w super warsztatach o tematyce: „W cieniu azjatyckiego kapelusza". Każdy z nas wykonał swój jedyny i  niepowtarzalny azjatycki kapelusz. Z tej wyprawy wróciliśmy bardzo zadowoleni  i wzbogaceni w  nową wiedzę.      

Uczniowie klasy 3  z wychowawczynią  Małgorzatą Remiszewską-Baciók  i Panią Marią Waszczak.

FOTOGALERIA


Dzień w piżamie

W czwartek na szkolnych korytarzach, można było zobaczyć uczniów ubranych w piżamy. Była to akcja Samorządu Uczniowskiego w ramach Dni Tematycznych. Wydarzenie miało na celu okazanie wsparcia dzieciom przewlekle chorym, które spędzają dużo czasu w szpitalach, a ich codziennym strojem jest właśnie piżama. 

Karolina Kordowska


Wycieczka do Gdańska

11 maja klasy z paniami: Anną Jezierzańską, Anną Rasmus, Karoliną Wierzbicką-Gładych i Zofią Budniewską odwiedziły Gdańsk. Uczniowie poznawali naukowe ciekawostki w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni oraz zwiedzały Gdańsk słuchając ciekawych opowieści pani przewodnik.

Karolina Wierzbicka-Gładych


Wycieczka do Włocławka 6b

 

27 kwietnia 2023r. klasa 6b wybrała się na wycieczkę do centrum Kujaw - Włocławka:) Atrakcją wyjazdu było odbycie podróży pociągiem:)

Uczniowie zwiedzili Katedrę Włocławską, natomiast w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej poznali twórczość rzeźbiarza samouka, artysty z nurtu Art Brut - Stanisława Zagajewskiego - przez włocławian nazywany Stasiu Śrubka lub Włocławski Nikifor. Na koniec pobytu w Muzeum uczniowie brali udział w warsztatach wyrobu z gliny. Uwieńczeniem pobytu we Włocławku było przekąska w restauracji McDonalds:) 

Nad przebiegiem wycieczki i bezpieczeństwem uczniów czuwały Panie: wychowawca klasy

Bogumiła Kubisztal i pedagog Dorota Kaczorowska.


Akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3V

Uczniowie naszej szkoły uczcili święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji, w piątek 28 kwietnia 2023 r. odbyła się uroczysta akademia. Podczas apelu uczniowie wysłuchali przemówienia pani Dyrektor oraz wspólnie odśpiewali ”Witaj majowa jutrzenko”. Uczestnicy uroczystości wzbogacili swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej ważnej w naszych dziejach ustawy oraz świąt majowych oglądając prezentację multimedialną i scenki przygotowane przez uczniów klasy 4b. Na zakończenie pani Agnieszka Rogozińska sprawdziła wiedzę uczniów, przeprowadzając quiz.

Anna Jezierzańska, Agnieszka Rogozińska, Urszula Myszkorowska, Karolina WIerzbicka-Gładych


DZIEŃ ZIEMI W SP2

   

Obchody  Dnia Ziemi w naszej szkole cały czas trwają.  W dniach 24.04.-26.04.23r. wielu uczniów ubrała się w barwy ziemi. Było kolorowo i wesoło. Niektóre klasy wzięły udział w sprzątaniu ziemi. Klasy: 1a, 3a,3b,3c, 6a,6b,7a wraz ze swoimi wychowawcami posprzątały najbliższą okolicę szkoły. Odbył się również konkurs na plakat oraz rozgrywany jest Eko-turniej drużynowy dla klas 4-6. Wkrótce będą wyniki i poznamy zwycięzców. Wzięliśmy również udział w akcji „Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń” i otrzymaliśmy ze Szkoły Leśnej na Barbarce 5 sadzonek drzew, które zostaną posadzone przez uczniów naszej szkoły. Beata Namysłowska


3B  W DOMU KOPERNIKA

W czwartek odwiedziliśmy Dom Mikołaja Kopernika. Obejrzeliśmy świetny  film 4D o zyciu słynnego astronoma, jego dzieciństwie i dorastaniu. Zwiedziliśmy wszystkie piętra jego domu i przenieśliśmy się do innej epoki. Zachwycaliśmy się kunsztem ówczesnych mebli i innych przedmiotów. To była bardzo udany i miły  dzień, zakończony lodami w kawiarni "Sowa". Uczniowie klasy 3 b z Panią Malgosią

FOTOGALERIA


WIELKANOCNE POSZUKIWANIA

Wtorek był dniem wielkich poszukiwań. Uczniowie szukali ukrytych na szkolnych korytarzach papierowych pisanek i zajączków, które mogli wymieniać na czekoladowe u Opiekunów Samorządu. Zabawa wzbudziła wiele emocji oraz uśmiechów na twarzach. Karolina Kordowska, Zofia Budniewska


ŚWIATOWY DZIEŃ WODY W SP2

Światowy Dzień Wody autorstwa Jola Kola

Obchody Światowego Dnia Wody w naszej szkole trwały od 21 do 31marca br. Nasza szkoła od wielu lat wspiera działania PAH. Wzięliśmy udział w „Akcji Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną”. Odbyły się pogadanki, projekcje filmów „Być jak koliber”, ,,Oszczędzanie wody to za mało”, ,,Woda nie tylko w kranie” w celu przeprowadzenia lekcji w formie dyskusji, stworzyliśmy gazetkę ,,Ile jest wody w Twoim pokoju?”, klasy 7 i 8 tworzyły naklejki, które mają być naklejone w szkole, przy kranach z wodą, aby przypominały o tym, że o wodę trzeba dbać, W młodszych klasach robiliśmy symulację "Ile wody jest na świecie", przedstawialiśmy krążenie wody w przyrodzie i dyskutowaliśmy o tym jak możemy dbać o to, aby woda była czysta, robiliśmy Quiz, były kolorowanki „Hamburger” gdzie zadaniem było obliczenie ile wody jest zużywane, aby skomponować swoje śniadanie, kolorowanki „Protest”, doświadczenia chemiczne. Uczniowie w ramach dodatkowej pracy tworzyli plakaty, powstało kilka rymowanek i wierszy. Prace uczniów zostaną wystawione na holu szkoły. Teraz dzieci wiedzą już, że woda jest nie tylko w kranie, że wszyscy ludzie potrzebują wody, że nie wszyscy na świecie mają zapewniony dostęp do wody, że woda jest potrzebna do produkcji jedzenia i wielu rzeczy, czym jest wirtualna woda. Zdobyliśmy nowe ważne informacje, które uświadomiły wszystkim jak ważna jest woda i to ,że może hej kiedyś zabraknąć. Beata Namysłowska


6B PRZYGOTOWUJE SIĘ DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


V OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POKAZÓW CHEMICZNYCH

17 marca 2023r. uczniowie klasy 8B wybrali się na Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych. Organizatorem wydarzenia było Studenckie Koło Naukowe Chemików UMK. Były wybuchy, ogień i świecące substancje:) Festiwal zakończył się wyłonieniem Mistrza Pokazów Chemicznych, którym zostało Chemiczne Koło Naukowe Flogiston z Politechniki Warszawskiej.
Dziękujemy bardzo za wspaniałe pokazy i zaprezentowanie fascynującego i pełnego niespodzianek oblicza chemii:) Anna Pasikowska


Środa dla klas 4-8 była "DNIEM BEZ PLECAKA".

Uczniowie wykazali się pomysłowością i humorem. Na szkolnych korytarzach można było zobaczyć podręczniki w wiklinowych  koszach, garnkach, walizkach, a nawet na deskorolce i w pudełku po puzzlach. Samorząd Uczniowski


KLASA 6B I WIOSENNE KANAPKI

Wiosna,wiosna...ach to Ty;)
W wiosennym nastroju uczniowie kl.6b na godzinie wychowawczej przygotowali przepyszne kanapki;)
Efekt? Smakowity!!!;) Bogumiła Kubisztal


DZIEŃ WODY W 1B

Klasa 1b 22 kwietnia przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Wody z PAH. Cały dzień poświęciliśmy na zdobywanie informacji na temat użytkowania wody, zasobów wody oraz poznaliśmy ślad wodny różnych produktów, których używamy na co dzień. Omówiliśmy też kilka sposobów oszczędzania tego bezcennego dobra. Beata Markowska


KLASY 4-8 POWITAŁY WIOSNĘ

Pierwszy Dzień Wiosny w SP2 obfitował w atrakcje. Na szkolnych korytarzach zostały ukryte kwiatki z elementami wiosennego hasła, które chętni uczniowie mogli odnaleźć i otrzymać za to dodatkowe punkty z zachowania. Ze wszystkich osób biorących udział w zabawie członkini SU wylosowała 5 osób, które otrzymały słodkości. Podczas długich przerw odbyła się zabawa taneczna. Młodzież tańczyła i śpiewała, w ten radosny sposób powitała wiosnę. Były kolorowe, wiosenne stroje oraz pamiątkowe zdjęcia na zielonej foto ściance. Samorząd Uczniowski częstował cukierkami i rozdawał balony.
21 marca to także Dzień Osób z Zespołem Downa. Na znak solidarności, chętni uczniowie założyli dwie różne skarpetki. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: Karolina Kordowska, Zofia Budniewska 

FOTOGALERIA


ŚWIĘTOWANIE 21 MARCA W KLASIE 1B

Dzień 21 marca był dniem podwójnie ważnym dla uczniów klasy 1b. Tego dnia świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny- przygotowaliśmy plakat oraz ubraliśmy się w wiosenne kolory, a także Dzień Kolorowej Skarpetki- tu zaprojektowaliśmy kolorowe skarpetki, wykonaliśmy skarpetkowe bransoletki, obejrzeliśmy bajkę o Skarpetce Fredzi, rozmawialiśmy o szacunku oraz o tym, iż inny nie znaczy gorszy. Był to dla nas bardzo radosny, kolorowy i pouczający dzień. Beata Markowska


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W PRZEDSZKOLU

Głośnym śpiewem i dobrym humorem przywitaliśmy wyczekiwaną Wiosnę, a tym samym wypędziliśmy Zimę. Były zagadki, wspólne zabawy, a także barwny korowód z Marzanną wokół szkoły. Teraz już jesteśmy pewni, że Wiosna zawita u nas na dobre:)


WIEŻA LIDERÓW W 8A
 
Współpraca z innymi to ważna umiejętność, przydatna w każdym wieku. Przekonała się o tym klasa 8a, która na zastępstwie miała okazję wypróbować tzw. Wieżę Liderów. Jest to gra, wymagająca współpracy oraz komunikacji między osobami, które za pomocą dźwigu, pociągając za sznurki muszą zbudować wieżę z drewnianych klocków. Ta pomoc dydaktyczna została zakupiona za pieniędze uzbierane podczas kiermaszu bożonarodzeniowego i będzie pomagała wychowawcom, nauczycielom oraz specjalistom w przeprowadzaniu zajęć o tematyce współpracy, integracyjnych, itp. Karolina Kordowska 

ODWIEDZINY W MŁYNIE WIEDZY

Wzrok jest jednym ze zmysłów, którym poznajemy otaczający nas świat. Jednak w jaki sposób działają nasze oczy? Jak to możliwe, że widzimy rozmaite obrazy? 

Dnia 16 marca klasa 4a uczestniczyła w warsztatach „Gdzie wzrok nie sięga” Na warsztatach uczniowie wykonywali zadania i doświadczenia, dzięki którym lepiej poznali i zrozumieli niektóre sekrety ludzkiego oka. Dowiedzieli się jak działa soczewka oraz dlaczego jesteśmy w stanie dostrzec aż tyle kolorów i ich odcieni. Poznali wiele ciekawostek ze świata zwierząt dotyczących ich niezwykłych oczu i sposobów widzenia. Było ciekawie i pouczająco. Po zajęciach udaliśmy się spacerkiem na pobór energii na jedzonko. Było smacznie i wesoło. Beata Namysłowska, Joanna Zbijewska


BUTELKOWE MARZANNY 6B

W ramach zajęć integracyjnych na godzinie wychowawczej kl.6b wykonała "butelkowe Marzanny";))) Bogumiła Kubisztal


PRZEDSZKOLAKI W PLANETARIUM

10 marca dwie grupy przedszkolne "Pszczółki" i "Motylki" wybrały się do toruńskiego Planetarium na seans pt. "Astropies Łajka". Dzieci z ogromnym zaciekawieniem oglądały historię najodważniejszego psa, który jako pierwszy zobaczył Ziemię z kosmosu.


ZAJĘCIA EDUKACYJNE W SADZIE REJONOWYM


07.03 klasa 2b przyjrzała się z bliska Sądowi Rejonowemu w Toruniu. Mogliśmy zwiedzić budynek sądu i wziąć udział w symulacji rozprawy sądowej. Uczniowie wcielili się w role oskarżonych, sędziów, świadków, protokolanta. Obejrzeliśmy pomieszczenia gdzie oskarżeni czekają na rozprawę - powiało grozą - i pokój , w którym przesłuchuje się dzieci. Klasa 2b i Beata Mroczek


DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU
 
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych:)
8 marca, z tej okazji w oddziałach przedszkolnych radosna atmosfera panowała już od samego rana! W tym szczególnym dniu chłopcy złożyli swoim koleżankom życzenia, tradycyjnie zaśpiewali „100 lat”, a także wręczyli piękne laurki i upominki. To był bardzo miły dzień:)

DZIEŃ KOBIET W SP2

Z okazji Dnia Kobiet Samorząd Uczniowski zorganizował wybory "Najsympatyczniejszej dziewczyny" w klasach 4-8. W środę przedstawiciele SU wręczyli wybranym uczennicom pamiątkowy dyplom i coś słodkiego. 8 marca był też Dniem Mody Damskiej. Wszystkim Paniom jeszcze raz życzymy wszystkiego co najlepsze. Opiekunowie SU Zofia Budniewska, Karolina Kordowska


ZAKOCHANA WIOSNA

U naszych przedszkolaków gościł Teatr "Magmowcy" ze spektaklem pt. "Zakochana Wiosna"


DZIEŃ DINOZAURA U PRZEDSZKOLAKÓW

Dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Dzień Dinozaura w wyjątkowy sposób. Poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Rozmawiały na temat pracy paleontologa. Obejrzały film edukacyjny, przedstawiający historię funkcjonowania dinozaurów, ich cechy i gatunki. Jak się okazało, trudne nazwy niektórych dinozaurów nie są straszne dla naszych przedszkolaków:) Wszyscy doskonale sobie z nimi poradzili.


Z WIZYTĄ W DOMU WYBITNEGO UCZONEGO

Drugiego marca klasa 2b wybrała się na wycieczkę do Domu Kopernika. W związku z trwającym Rokiem Mikołaja Kopernika i 550 rocznicą urodzin wybitnego astronoma uznaliśmy, że to dobra okazja do bliższego poznania miejsc z nim i jego rodziną związanych. Zwiedzając kamienicę, w której się urodził przenieśliśmy się na krótko w XV wiek. Obejrzeliśmy film o Toruniu i małym Mikołaju. Pewnym zaskoczeniem były " skaczące krzesła" podczas projekcji. Na strychu czekała na nas prezentacja rozgwieżdżonego nieba. Uczniowie klasy 2b i Beata Mroczek


PAMIĘTAMY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH


1 marca uczciliśmy Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych, którzy po II wojnie światowej nie mogli cieszyć się wolnością i sławą bohaterów. Walczyli, bo pragnęli niepodległej Ojczyzny, a nie kraju zależnego od Rosji sowieckiej i rządzonego przez komunistów. Ginęli w nierównej walce, byli więzieni, torturowani, fałszywie oskarżani, skazywani na karę śmierci, a pamięć o nich miała zaginąć. Poznajemy ich życie, niezłomne charaktery, wartości, którymi się kierowali i PAMIĘTAMY! Uczniowie z klasy 5b oraz Klubu Historycznego im. AK wzięli udział w uroczystościach miejskich i zapalili ZNICZ PAMIĘCI przy pomniku Żołnierzy Wyklętych. Alicja Brożek

FOTOGALERIA


KLASA 6B W CINEMA CITY

W ramach działań integracyjnych w dniu 27.02.2023r. Klasa 6b udała się do kina Cinema City na seans filmowy i ciepłą przekąskę;))) Bogumiła Kubisztal


FOTOGALERIA


 

WALENTYNKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

„Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
że chcą kochać i kochają!”

Dla przedszkolaków Walentynki to okazja do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło mogą ze sobą spędzać czas. Dnia 14 lutego w naszym przedszkolu wszyscy byli ubrani na czerwono lub różowo. Nie mogło zabraknąć zabaw i innych aktywności o tematyce walentynkowej tj. prace plastyczne, zabawy z balonami, a także słodkich niespodzianek. Tego dnia działała również poczta walentynkowa, która rozdawała kartki przygotowane przez dzieci, dla ich kolegów i koleżanek. To był dzień pełen radości i koloru czerwonego. Wychowawcy przedszkola


5B W DOMU MIKOŁAJA KOPERNIKA


2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika. 19 lutego będziemy obchodzić 550. rocznicę urodzin słynnego torunianina. Klasa 5b z wychowawcą – p. Alicją Brożek odwiedziła Dom Kopernika i poznała szczegóły z życia wielkiego astronoma oraz jego dokonania z wielu dziedzin.

FOTOGALERIA


PAMIĘTAMY O ARMII KRAJOWEJ


14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej przyjął nazwę Armia Krajowa. W rocznicę tego wydarzenia w szczególny sposób oddajemy cześć żołnierzom Armii Krajowej – największej i najlepiej zorganizowanej podziemnej armii w dziejach świata. Uczniowie z klas IV – VIII należący do Klubu Historycznego im. Armii Krajowej pod opieką p. Alicji Brożek wzięli udział w uroczystościach miejskich i zapalili znicz – Światło Pamięci przy pomniku Armii Krajowej w Toruniu.

FOTOGALERIA


WALENTYNKI

14 lutego z okazji walentynek, każdy chętny mógł obdarować swoją sympatię walentynką. Okazało się, że w naszej szkole takich osób jest bardzo wiele. Kartki w serduszka wypełniły po brzegi walentynkową skrzynkę. Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły lubią sprawiać radość swoim koleżankom i kolegom i pamiętają o nich w tym szczególnym dniu. Samorząd Uczniowski.


FERIE ZIMOWE PRZEDSZKOLAKÓW

Ferie, ferie i po feriach. W czasie ferii zimowych w przedszkolu, odbywało się wiele ciekawych zajęć i zabaw. Głównym celem tych wszystkich aktywności była dobra zabawa, dzięki której na twarzach każdego przedszkolaka widać było uśmiech. Każdy dzień dostarczał dzieciom innych wrażeń, nikt się nie nudził. Nie zabrakło zajęć umysłowych, twórczych, plastycznych, muzycznych, sportowych, badawczych oraz spacerów i wycieczek. Pogoda również nam dopisała i mieliśmy okazję pobawić się trochę na śniegu, zanim całkiem zniknął.
Uśmiechy dzieci mówią same za siebie :). Wychowawcy grup przedszkolnych

GRAMY W 31. FINALE WOŚP

Również w tym roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w zbiórkę pieniędzy w ramach WOSP. W tym roku WOŚP zagrał 29 stycznia pod hasłem: "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!" Wolontariusze z naszej szkoły już od rana wesoło zaczęli spacer, by zbierać pieniądze do puszek. Zbiórkę rozpoczęliśmy od Atrium Copernicus i przeszliśmy drogę przez Bumar, aż do serca Torunia, czyli na Starówkę. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi, że mogą wspierać WOŚP i z niecierpliwością czekają na następny rok! Wolontariusze naszej szkoły zebrali dla WOŚP 19583 zł. Alicja, Kornelia, Zofia z kl. 7a


KARNAWAŁ KLAS 4-8

Karnawał_SP2 autorstwa Jola Kola

26 stycznia podczas przerw odbyła się zabawa karnawałowa dla klas 4-8. Młodzież tańczyła, śpiewała oraz pozowała do pamiątkowych zdjęć na karnawałowej fotościance. Uczniowie wykazali się pomysłowością i humorem, wybierając strój na ten dzień. Samorząd Uczniowski częstował przebrane osoby cukierkami oraz rozdawał balony. Młodsi i starsi wspólnie bawili się świetnie. Nie zabrakło tańców integracyjnych, takich jak „Belgijka” czy „Kaczuchy”. Imprezę poprowadziła Klaudia Kędziora z 6b. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: Karolina Kordowska, Zofia Budniewska


UCZESTNICZYLIŚMY W OBCHODACH 103. ROCZNICY POWRTOU TORUNIA DO WOLNEJ POLSKI

18 stycznia poczet sztandarowy SP2 brał udział w obchodach 103. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przy pomniku gen. J. Hallera, następnie uczestnicy przemaszerowali na Stary Rynek, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Naszą szkołę godnie reprezentowali Kornelia Lis, Julia Rafińska oraz Kacper Palusiak, pod opieką Pani Zofii Budniewskiej i Pani Karoliny Kordowskiej.


ŚWIĘTOWANIE W SP2

 

Belgijka_SP2 autorstwa Jola Kola

22 grudnia w naszej szkole odbyły się wigilie klasowe. Wszystkie oddziały spędziły ten czas z wychowawcami. Nie zabrakło dzielenia się opłatkiem, pysznego jedzenia, prezentów oraz śpiewania kolęd, a także tańców. Młodzież spontanicznie zatańczyła "Belgijkę" na szkolnym korytarzu.

FOTOGALERIA Z UROCZYSTOŚCI KLASOWYCH


6A W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT

19 grudnia  pojechaliśmy do toruńskiego Schroniska dla  Zwierząt, aby przekazać pieniądze przeznaczone na wirtualna adopcję Tentena oraz koce, zabawki i karmę. Mieliśmy okazję zobaczyć Tentena i inne psy oraz koty, które tam  przebywają, a także poznać historię niektórych z nich. Widok ten i opowieści długo zapamiętamy. Oglądając psy i koty, które straciły dom,  zdaliśmy sobie sprawę, że opieka nad zwierzętami to bardzo odpowiedzialne zajęcie. M. Orlikowska


GRUDNIOWE WYPRAWY KLASY 2B I 2C


W grudniu klasy 2b i 2c odwiedziły WORD i udały sie śladami F. Chopina do Szafarni. Obie wycieczki były udane i niezwykle pouczające. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego pani Luiza przypomniała dzieciom zasady ruchu drogowego. Uczniowie mieli natychmiast okazję sprawdzić swoje umiejętności wcielając się w role: prowadzących samochody, pieszych, matek z wózkami, policjantów, obsługujących stację benzynową. W Szafarnia powitał dzieci sam F.Chopin. Obejrzeliśmy prezentację o życiu i wakacjach spędzanych w Szafarni. W małej sali koncertowej wysłuchaliśmy utworów skomponowanych przez Chopina granych na żywo. Zwiedziliśmy cały dworek, w małej kawiarence zjedliśmy przywiezione zapasy i niektórzy kupili drobne pamiątki. Przed odjazdem odbyliśmy mini spacer w pięknym ogrodzie otaczającym dworek. Beata Mroczek i Monika Licznerska

FOTOGALERIA


KLASY CZWARTE W FABRYCE BOMBEK

Uczniowie klas 4a, 4b, 4c oraz 6a wybrali się na wycieczkę do fabryki bombek KADPOL Kraina Bombek w Gnieźnie. Młodzież zapoznała się z całym cyklem produkcyjnym szklanych bombek. Po zwiedzaniu fabryki uczniowie dekorowali własne bombki. Pomysłów było wiele, a niektóre efekty można podziwiać na zdjęciach. Karolina Kordowska

FOTOGALERIA


"6 grudnia jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty"

Dzień 6 grudnia wszystkim nam kojarzy się z jednym: wizytą Świętego Mikołaja i prezentem w buciku. Przedszkolaki z niecierpliwością czekały na ten dzień. Wszystkie dzieci ubrały się do przedszkola na czerwono (w końcu to ulubiony kolor Mikołaja), a ich głowy zdobiły mikołajkowe czapki oraz świąteczne opaski. Wszyscy czekali na tego wyjątkowego gościa. Wysłannik Świętego Mikołaja odwiedził wszystkie grupy przedszkolne. Został przywitany wierszykami i piosenkami. Wszystkie dzieci dostały słodkie upominki i prezenty. Uśmiechom nie było końca. Cieszymy się, że Mikołaj o nas pamiętał i mamy nadzieję, że odwiedzi nas za rok. Katarzyna Ziółkowska


ŚWIETY MIKOŁAJ W NASZEJ SZKOLE

6 grudnia gościliśmy w naszej szkole Świętego Mikołaja. Była to doskonała okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć. Mikołaj odwiedził wszystkie klasy i częstował grzeczne dzieci słodkościami. Uczniowie byli świątecznie ubrani, mieli bożonarodzeniowe dodatki, opaski z rogami renifera oraz czapki Mikołaja. Dziękujemy Radzie Rodziców, która wsparła finansowo naszego Świętego Mikołaja. Samorząd Uczniowski

FOTOGALERIA


W MUZEUM PIŚMIENNICTWA I DRUKARSTWA W GRĘBOCIENIE

25 listopada   uczniowie z  klasy IV a i c  byli w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, gdzie uczestniczyli w warsztatach poświęconych historii książki.
Najpierw dzieci usłyszały, jak powstaje papier, potem mogły spróbować, jak pisze się gęsim piórem - zadanie to okazało się bardzo trudne, chyba nikomu nie udało się uniknąć pobrudzenia  atramentem i zrobienia kleksów. Następnie  samodzielnie odbiły certyfikaty potwierdzające ich udział w warsztatach na starych prasach drukarskich. Na koniec zrobiły papier.
Ciekawe opowieści prowadzących zajęcia sprawiły, iż wszyscy wyjechali  z muzeum z  bogatą wiedzą na temat historii piśmiennictwa i książki, a w dodatku z wieloma własnoręcznie wykonanymi pamiątkami. M. Orlikowska

FOTOGALERIA


ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA


25 listopada 2022 r. uczniowie klas 1-3 obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyprowadziły do szkoły swoje ukochane misie: małe, średnie i te duże. Punktualnie o godz. 11.00 spotkały się na holu i wspólnie zaśpiewały Misiom tradycyjne 100 lat. Dzieci odgadywały zagadki o misiach, poznały kilka ciekawostek o niedźwiadkach, następnie wykonały misiom relaksacyjny masażyk. Były też ćwiczenia gimnastyczne, po których przedstawiciele poszczególnych klas zaprezentowali rymowanki o misiu. Na zakończenie urodzinowej imprezy każda klasa otrzymała woreczek z Małym Co Nieco. Było gwarno, misiowo i radośnie. Małgorzata Remiszewska-Baciók


SZKOLNE ZABAWY ANDRZEJKOWE

30 listopada Samorząd Uczniowski przygotował zabawy andrzejkowe. Podczas przerw uczniowie wróżyli z kubeczków i słoika, sprawdzali, czy marzenia się spełnią poprzez celny rzut do kapelusza wiedźmy oraz mogli poznać imię swojej sympatii. Dostępna była także foto ścianka. Było dużo śmiechu i radości.
Dziękujemy osobom zaangażowanym w przygotowanie wróżb i dekoracji. Opiekunowie SU Zofia Budniewska, Karolina Kordowska

FOTOGALERIA


MIŁOŚNICY OPERY NA "ALICJI W KRAINIE CZARÓW"

W niedzielę, 27 listopada, młodzi miłośnicy opery i baletu z klas 2b i 5b wybrali się do bydgoskiej Opery Nova. Niektórym uczniom towarzyszyli rodzice. Obejrzeliśmy niezwykle dynamiczne, wesołe i zachwycające oko i ucho przedstawienie "Alicja w Krainie Czarów". Pełni wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do Torunia. Beata Mroczek i Alicja Brożek


ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.
O święcie tej postaci nie zapomniały dzieci z naszego przedszkola. W piątek 25 listopada każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka. Spotkały się misie małe, średnie i duże, brązowe, szare, czerwone, żółte i różowe, a każdy był kochany, uroczy i wyjątkowy. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, oglądały bajki, bawiły się przy piosenkach, brały udział w zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach, degustowały różne rodzaje miodu i  wykonywały prace plastyczne.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi ukochanymi misiami oraz pokazać je koleżankom i kolegom. Wychowawcy przedszkola


WIEŚCI Z KLASY 2A

W październiku, podczas zajęć "Smaki jesieni" dzieci dowiedziały jak można zrobić pyszny sok owocowy oraz jak wygląda proces pieczenia domowego chleba.
Klasa 2 A gościła również ostatnio u siebie Pana Leśnika. Dzieci dowiedziały się od niego na czym polega jego praca, jak należy zachowywać się w lesie, jak odróżnić grzyby jadalne od trujących. Malwina Gadziemska

FOTORELACJA


ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości, szczególnie pamiętamy o naszej historii i doceniamy Wolność. Wszystkie klasy wzięły udział w uroczystej akademii szkolnej przygotowanej przez nauczycieli historii i muzyki. W galowych strojach, z przypiętymi biało – czerwonymi kotylionami, słuchaliśmy wierszy o Ojczyźnie i wspólnie śpiewaliśmy pieśni legionowe. Wszystkim udzielił się patriotyczny nastrój, bo przecież każde dziecko wie:
„Kto ty jesteś? – Polak mały!
Jaki znak twój? – Orzeł Biały…”

                                                                                                                                Alicja Brożek

FOTOGALERIA


UCZĘ SIĘ JAK DBAĆ O KLIMAT

Dnia 7 listopada klasa 4a, 5a i 5c brały udział w warsztatach na temat „Uczę się dbać o klimat”. Uczniowie przypomnieli sobie co to jest pogoda i klimat? Czym różni się pogoda od klimatu?. Co to jest ślad ekologiczny?.Jjak zmniejszyć swój ślad ekologiczny, co każdy z nas może zrobić, aby chronić naszą planetę. Warsztaty prowadzone były przez Szkołę Leśną na Barbarce i Stowarzyszenie „Tilia”. To były twórcze i aktywne zajęcia. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat „Ocal planetę”, w którym oświadcza, że będzie dbał o stan środowiska naturalnego naszej planety i zrobi wszystko, aby ślad ekologiczny był jak najmniejszy. Beata Namysłowska


KLASA 3B POZNAJE WYDZIAŁ MATEMATYKI UMK

26 października 2022r. wybraliśmy się na Wydział Matematyki i Informatyki UMK. Przed głównym wejściem przywitał nas sam Prodziekan dr Błażej Zyglarski, który jest tatą naszego kolegi Adama.

         Nasz pobyt zaczęliśmy od  wizyty w sali wykładowej, gdzie poczuliśmy się niczym prawdziwi  studenci.  Dr Błażej Zyglarski przygotował specjalnie dla nas super prezentację  i wykład nt. „Jak się studiuje informatykę?”. Dowiedzieliśmy się również, jak wiele ciekawych kierunków można studiować na Wydziale Matematyki i Informatyki. Rozmawialiśmy o sztucznej inteligencji, o naszych marzeniach, kim chcielibyśmy zostać w przyszłości, czym się zajmować, i ile jeszcze nauki przed nami.

      Po wykładzie zostaliśmy zaproszeni przez tatę Adama do studenckiego baru na pyszną lemoniadę i słodką niespodziankę. DZIĘKUJEMY! Stamtąd udaliśmy się  do Muzeum Informatyki, gdzie mogliśmy zobaczyć najstarsze komputery, śmieszne myszki, stare klawiatury, maleńkie monitory i wszystko co było związane z informatyką. Mieliśmy też okazję  wejść do serwerowni i przyjrzeć się z bliska potężnym, niczym wielkie szafy serwerom.  Dowiedzieliśmy się, że w murach uczelni mieszka kotka - maskotka studentów i wszystkich pracowników wydziału. Niestety, w tym dniu nie chciała nam się pokazać. Zaszyła się gdzieś pośród zieleni  w pięknym patio. Na koniec mieliśmy okazję podziwiać wystawę przepięknych obrazów  namalowanych przez studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK,  podarowanych „umysłom ścisłym”.

        Spędziliśmy na Wydziale Matematyki i Informatyki bardzo miło czas.  Wracaliśmy do naszej szkoły zachwyceni, zadowoleni i pełni wrażeń. To była super wizyta! DZIĘKUJEMY!  Uczniowie klasy III B Z Panią Małgosią Remiszewską - Baciók

FOTOGALERIA


3B I 3C ODWIEDZIŁY OŚRODEK CHOPINOWSKI W SZAFARNI

W piątek 28 października 2022 r.  pojechaliśmy na wycieczkę do pięknego i magicznego miejsca, jakim jest Ośrodek Chopinowski w Szafarni.

Na dzień dobry przywitał nas sam Fryderyk Chopin, który przemówił do nas z obrazu! Tak nas zaskoczył, że wszyscy zaniemówiliśmy.

Podziwialiśmy przepiękny, dziewiętnastowieczny, modrzewiowy dworek rodziny Dziewianowskich, do których przyjeżdżał na wakacje młody Fryderyk.  Obejrzeliśmy świetną prezentację multimedialną o Fryderyku Chopinie, z której  dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tym wspaniałym kompozytorze oraz  film pt. „Wakacje  z Chopinem”.

Potem wysłuchaliśmy kilka utworów skomponowanych  przez Fryderyka Chopina, a które przepięknie zagrał dla nas pianista.

Po mini koncercie zwiedzaliśmy pałacyk i tym samym przenieśliśmy się do innej epoki. Czuliśmy  atmosferę tamtego czasu w każdym pomieszczeniu.

Odwiedziliśmy również uroczą kawiarenkę, w której można było kupić muzyczne pamiątki.

Kolejną atrakcją był spacer w przepięknym parku, skąpanym w jesiennych barwach i promieniach słońca. Ekscytującym było to, że szliśmy po śladach młodego Fryderyka.  Na zakończenie naszego pobytu musieliśmy się posilić kiełbaskami pieczonymi na ognisku.

Zadowoleni i zachwyceni  naszą wyprawą ruszyliśmy w drogę powrotną do Torunia.

Uczniowie klas III b i III c oraz panie: Małgorzata Remiszewska-Baciók, Bogumiła Sarnowska-Milaniuk, Hanna Kuligowska, Maria Waszczak 


DZIEŃ PRZEBRAŃ

2 listopada dla klas 4-8 był Dniem Przebrań. Uczniowie mogli wybrać, za jaką postać chcą się przebrać. Młodzież wykazała się humorem i pomysłowością. Dla osób przebranych Samorząd Uczniowski przygotował słodką niespodziankę. Karolina Kordowska


UCZNIOWIE KLASY 4B SPRZATAJĄ GROBY NA CMENTARZU

W czwartek 27.10 klasa 4b ze swoim wychowawcą panią Karoliną Wierzbicką-Gładych poszła na pobliski cmentarz na ul. Antczaka, żeby uporządkować zaniedbane groby przed dniem Wszystkich Świętych. Uczniowie przynieśli ze sobą narzędzia do pracy, worki na liście, rękawiczki i oczywiście znicze. Sprzątaliśmy głównie kwaterę z grobami najmniejszych dzieci. Na koniec zapaliliśmy lampki. Była to prawdziwa lekcja szacunku, pamięci o przodkach i wszystkich zmarłych, których już nikt nie odwiedza. Karolina Wierzbicka - Gładych

FOTOGALERIA


WYCIECZKA KLASY 8A

W dniach 19 - 21 października klasa 8a była na wycieczce w Osadzie Leśnej na Barbarce. Uczniowie uczestniczyli w cyklu warsztatów ekologiczno-przyrodniczych, podczas których przypomnieli sobie nazwy podstawowych gatunków drzew, poznali gatunki płazów oraz tworzyli własną grę planszową. Drugiego dnia odbyli długi spacer do Rezerwatu "Las Piwnicki", po drodze zobaczyli grotę Świętej Barbary oraz Miejsce Pamięci Narodowej "Barbarka". W czasie wyprawy uczniowie mogli podziwiać las w pięknej, jesiennej odsłonie oraz zbierać grzyby. Pogoda dopisała, a grzybobranie sprawiło wiele radości. Wieczorem klasa spędziła miłe chwile przy ognisku. Było pieczenie kiełbasek oraz śpiewy. W piątkowy poranek odbyły się ostatnie warsztaty, na których uczniowie dowiedzieli się o ekosystemach wód słodkich, mieli okazję w terenie zobaczyć to, co wcześniej widzieli na prezentacji. Spacerując, wokół stawu młodzież widziała nory, rozlewisko i tamy stworzone przez bobry. Na sam koniec uczniowie, przy pomocy zestawu eko-badacza przebadali próbki wody pobrane podczas spaceru.
Bardzo dziękujemy Osadzie Leśnej na Barbarce oraz Stowarzyszeniu "Tilia" za gościnę i wspaniałe zajęcia. Karolina Kordowska

FOTOGALERIA


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna. Mieliśmy także zaszczyt gościć emerytowanych pracowników naszej szkoły, którzy otrzymali zrobione przez uczniów laurki z życzeniami. Na początku Pani Dyrektor Beata Cieszkowska przywitała wszystkich obecnych i wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły. Część artystyczną rozpoczęły 2 i 3 klasy. Następnie przedszkolaki z grupy "Misie" zatańczyły taniec "Jesień Vivaldiego", a grupa "Motyle" zaśpiewała "Piosenkę dla nauczyciela". Na zakończenie programu artystycznego Julia Rafińska z klasy 6a zaśpiewała piosenkę "Jego portret". Następnie Samorząd Uczniowski klas 4-8 ogłosił wyniki głosowania w "Wyborach Nauczycieli". Nagrody wręczały Pani Dyrektor, przewodnicząca SU Weronika Makowska oraz opiekun SU Pani Zofia Budniewska. A oto lista nagrodzonych:
"Nauczycielski Uśmiech Roku" - Pani Anna Pasikowska,
 "Top Model Wśród Nauczycieli" - Pani Małgorzata Orlikowska,
"Nauczycielski Złoty Biceps" - Pan Arkadiusz Wandowicz,
"Pogromca Niewiedzy" - Pani Karolina Wierzbicka - Gładych,
"Postrach dyżurów" - Pani Ilona Orzłowska.
Serdecznie gratulujemy.
Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.

FOTOGALERIA


XII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

7 października 2022 roku już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w XII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. W tym roku akcja organizowana była pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” Oprócz rozwiązywania zadań i zagadek na lekcjach matematyki, graliśmy również w Bingo Matematyczne. W czasie przerw każdy mógł sprawdzić się na egzaminie i zyskać tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Dorośli także zostali przepytani przez naszych uczniów. Trzeba przyznać,że wykazali się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.Dziękujemy za wspólną zabawę!

FOTOGALERIA


JESIENNE PRZYGODY KLAS INTEGRACYJNYCH

W tym roku klasy integracyjne  2a, 1a i 1b swoją przygodę z Jesienią rozpoczęły od jesiennego quizu zorganizowanego przez panią Malwine Gadziemską i Agnieszkę Czmut. Był też jesienny spacer i układanie mandali.

FOTOGALERIA

 


KLASY 4 NA ZAJĘCIACH W OSADZIE LEŚNEJ NA BARBARCE

Dnia 6 października 2022 klasy 4a,4b i 4c pod opieką nauczycieli: Beaty Namysłowskiej, Karoliny Kordowskiej, Karoliny Wierzbickiej- Gładych, Joanny Zbijewskiej oraz Mariusza Kowalskiego uczestniczyły w zajęciach integracyjno-ekologicznych w Osadzie Leśnej na Barbarce. Swój pobyt rozpoczęliśmy na polanie górnej, gdzie przygotowano dla nas ognisko. Upieczone kiełbaski, chlebek i pianki bardzo nam smakowały. W międzyczasie graliśmy w piłkę, badmintona, prowadziliśmy obserwacje przez lornetkę i lupę. Potem udaliśmy się na plac zabaw: skoki na trampolinie, karuzela, tyrolka. To była super zabawa. Chętni chłopcy rozegrali mecz pod czujnym okiem pana Mariusza Kowalskiego. Pogoda była znakomita, ciepło i słonecznie. To był miło spędzony czas. Było super.

FOTOGALERIA


 

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW – 29 WRZEŚNIA


Z tej okazji uczniowie klas 7 i 8 przygotowali piękne plakaty o krajach niemieckojęzycznych – Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinie (można je podziwiać na holu na parterze). Również w związku z Europejskim Dniem Języków odbył się w naszej szkole Qr-Quiz „Jak dobrze znasz kraje anglo – i niemieckojęzyczne?” dla chętnych uczniów.  Pytania na quizie dotyczyły wiedzy o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Na szkolnych korytarzach umieszczone zostały karteczki z qr – kodami zawierającymi pytania quizowe. Uczniowie z klas 4-8 mogli, a nawet „musieli” korzystać z telefonów, by móc odczytać zadania ukryte na kodach qr. Jednak najpierw uczniowie musieli odnaleźć te kartki, co nie zawsze było takie łatwe. Trzeba przyznać, że uczniowie świetnie sobie z tym poradzili, tak jak i z rozwiązaniem zadań z Qr - Quizu!
Dziękujemy za udział w zabawie: Anna Jezierzańska, Joanna Prażniewska

FOTOGALERIA


3B W SZZKÓŁCE LEŚNEJ NA BIELAWACH

Pod koniec września nasza klasa wybrała się do Szkółki Leśnej na Bielawach. Przywitała nas Pani leśnik, która w świetny sposób przedstawiła nam warstwy lasu. Podzieleni na drużyny poszukiwaliśmy składników poszczególnych warstw, wkładaliśmy je do pudełek, które potem we właściwej kolejności układaliśmy jedno na drugim. Następnie spacerkiem udaliśmy się do szkółki leśnej. Zwiedziliśmy halę, gdzie segreguje się nasionka, poznaliśmy też różne maszyny, za pomocą których wysiewa się te nasionka. Z niedowierzaniem podziwialiśmy aż 8 milionów młodych drzewek gotowych do sadzenia. Widzieliśmy też, jak odbywa się transport takich sadzonek do różnych miejsc w Polsce. Po tak intensywnych leśnych wykładach koniecznie musieliśmy się posilić. Panowie leśnicy przygotowali nam ognisko, gdzie piekliśmy kiełbaski i bułeczki. Radośni, dotlenieni i troszkę skropieni deszczem, wróciliśmy do szkoły. Uczniowie klasy III B z Panią Małgosią Remiszewską - Baciók

FOTORELACJA


DZIEŃ CHŁOPAKA W SP2

30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował wybory "Najbardziej sympatycznego chłopaka" w klasach 4-8. Uczennice wybierały najmilszych, najbardziej koleżeńskich i sympatycznych kolegów. Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom i symboliczny upominek. Dzięki uprzejmości Rady Rodziców tego dnia każdego chłopca czekała słodka niespodzianka w postaci cukierków, które rozdawały członkinie SU.
Kolejną atrakcją obchodów Dnia Chłopaka był "Dzień Mody Męskiej" młodzież ubrana była w krawaty, muchy, kapelusze i inne elementy męskiej garderoby.
Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie oraz uczennicom Weronice Makowskiej, Julii Rafinskiej i Kornelii Lis za przeprowadzenie akcji.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego


DZIEŃ CHŁOPAKA W 7A

30 września uczennice z klasy 7a przygotowały dla kolegów z klasy niespodziankę – przyniosły pyszny tort Krówkę, smaczne czekoladowe babeczki oraz …. Ser, szynkę i toster. Sandwicze każdemu smakowały. Na deser „Belgijka”, która porwała na przerwie prawie pół szkoły do tańca.

FOTOGALERIA


DZIEŃ CHŁOPAKA W 4A


30 września dziewczynki z klasy 4a nie zapomniały o swoich kolegach z klasy. Na początku były życzenia, słodka niespodzianka, czyli cukierki oraz czekoladka z malinami, pięknie zapakowana dla każdego chłopca. Był też poczęstunek dla całej klasy. Chłopcy i dziewczęta wzięli udział w konkursie „ Kwaśna ta cytryna, czy nie?”. Odbył się również Quiz chłopacy kontra dziewczęta. Obie drużyny zaciekle walczyły, ale drużyna chłopców zwyciężyła. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. To był miło spędzony czas.


NIESPODZIANKA DLA CHŁOPCÓW Z 8A

30 września uczennice klasy 8a z okazji Dnia Chłopaka zorganizowały wyjście niespodziankę do kręgielni. Cała klasa spędziła miło czas. Uczniowie świetnie się bawili. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tego wyjścia. 


DZIEŃ CHŁOPAKA W 3C

30 września uczniowie klasy 3c świętowali Dzień Chłopaka edukacyjnie i z relaksem w Leśnej Osadzie na Barbarce. Pracownik Szkoły Leśnej zapoznał nas z historią Barbarki. Zobaczyliśmy kapliczkę i grotę św. Barbary. W trakcie spaceru podziwialiśmy warstwy lasu oraz ciekawostki przyrodnicze. Odwiedziliśmy również Miejsce Pamięci Narodowej.  Po edukacyjnym spacerze nadszedł czas relaksu przy ognisku. Pieczone kiełbaski, bułki i pianki były przepyszne. Bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Polecamy wszystkim wizytę w Leśnej Osadzie - klasa 3c.
Bogumiła Sarnowska-Milaniuk, Dorota Kaczorowska

FOTOGALERIA


PRZYWITANIE JESIENI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Dnia 23 września do naszego przedszkola zawitała Pani Jesień. Zostawiła dla dzieci list z zagadkami, mnóstwo kolorowych liści i jesiennych promieni słońca. Nasze przedszkolaki z pomocą rodziców wspaniale przygotowały się na to spotkanie. Wszyscy założyli stroje w kolorach jesieni, niektórzy nawet przebrali się za zwierzątka kojarzące się z tą porą roku. Z powodzeniem moglibyśmy nawet zorganizować konkurs na sobowtóra Pani Jesieni, tyle było kandydatek. Każda grupa przedszkolna na przywitanie Jesieni wykonała piosenkę, po czym przystąpiliśmy do świętowania tańcem, zabawami i konkursami. Było pięknie i kolorowo. Szkoda jedynie, że na kolejną taką wizytę będziemy musieli teraz czekać cały rok. Wychowawcy przedszkola


3C W FUNDACJI GEN. ELŻBIETY ZAWACKIEJ

W czwartek, 22 września uczniowie klasy 3c odwiedzili Fundację Generał Elżbiety Zawackiej. Uczestniczyli tam w warsztatach poświęconych Pani Generał. Podczas zajęć uczestnicy poznali wiele interesujących faktów z życia Elżbiety Zawackiej. Również gościli w jej salonie, układali puzzle wielkoformatowe, przymierzali mundury, oglądali zebrane pamiątki i eksponaty oraz mieli okazję zobaczyć i rozłożyć spadochron. Na koniec warsztatów uczniowie obejrzeli fragmenty wywiadu z Panią Generał.
Wizyta w Fundacji wszystkim się bardzo podobała. Zostaliśmy zaproszeni na kolejne spotkanie, chętnie skorzystamy z zaproszenia - klasa 3c.
Bogumiła Sarnowska, Dorota Kaczorowska

FOTOGALERIA


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

We wtorek 20 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Jest to jeden z tych dni w kalendarzu przedszkolnym, na który nasze dzieci czekają z ogromną niecierpliwością! Zabawa, tańce, śpiew i upominki to tylko niektóre z atrakcji, jakich doświadczyły dzieci z wszystkich grup w to szczególne dla nich święto. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji:)
Jeszcze raz składamy wszystkim naszym przedszkolakom najlepsze życzenia!

Wychowawcy grup przedszkolnych

FOTOGALERIA


KLASA 3C W MUZEUM ARTYLERII W TORUNIU

20 września uczniowie klasy 3c wybrali się do Muzeum Artylerii w Toruniu. W Muzeum było bardzo ciekawie, pan przewodnik oprowadzał nas i opowiadał nam o zgromadzonym sprzęcie artyleryjskim, pojazdach, wyposażeniu żołnierza oraz jego ubiorze. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem, gdy mogli dotykać prawdziwej broni, pocisków, przymierzać żołnierskie czapki, hełmy, płaszcze, albo siedzieć w wojskowym pojeździe. Wizyta w Muzeum Artylerii wszystkim się bardzo podobała. Uczniowie zrobili mnóstwo zdjęć na pamiątkę.
Bogumiła Sarnowska-Milaniuk, Hanna Kuligowska

FOTOGALERIA


Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września nasz poczet sztandarowy wziął udział w obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. Podczas uroczystości obecni byli prezydent Torunia Michał Zalewski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, żołnierze Wojska Polskiego oraz przedstawiciele toruńskich szkół. Uczestnicy obchodów oddali hołd poległym w czasie II wojny światowej.
Uczniowie, Kornelia Lis, Patrycja Dmitruk i Kacper Palusiak godnie reprezentowali naszą szkołę. Bardzo dziękujemy im za zaangażowanie w to wydarzenie. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

Rok szkolny 2022/2023 oficjalnie rozpoczęty!

1 września odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. Obecni na sali gimnastycznej zostali przywitani przez członkinię Samorządu Uczniowskiego Julię Rafińską. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Beata Cieszkowska. Przedstawiono wychowawców klas pierwszych i czwartych oraz  nowo zatrudnionych nauczycieli.

Wszystkim uczniom życzymy radości z nauki, wielu sukcesów, rozwijania pasji, a także przyjemnych chwil w gronie koleżanek i kolegów.

FOTOGALERIA