ROK SZKOLNY 2021/2022

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

"Grupa Motylków odwiedziła Bibliotekę Szkolną"


W dniu 17-tego lutego, w oddziale przedszkolnym 5-, 6- latków, można było usłyszeć radosny rozgłos. Tego dnia grupa "Motylków" wybrała się do Biblioteki Szkolnej, gdzie czekała na nich Pani Bibliotekarka Hanna Kuligowska. Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta wśród tylu książek, dlatego Pani Bibliotekarka zapoznała dzieci z tym magicznym miejscem. Przedszkolaki dowiedziały się, jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, oraz miały możliwość przejścia pomiędzy regałami. Dzieci z zaciekawieniem przeglądały kolorowe i bogato ilustrowane książki. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały Pani Bibliotekarce za niezwykle ciekawe zajęcia. Po powrocie do sali, pełne wrażeń własnoręcznie wykonały zakładki do książek. Oczywiście, w ramach poobiedniej relaksacji, dzieci słuchały opowiadania "W bibliotece".

                                                                                                                                                                                                       

Hu hu ha, nasza zima zła. My się zimy nie boimy i w przedszkolu super się bawimy! 
Zima w tym roku zachwyca, chyba wszystkie dzieci na to czekały, dlatego BIEDRONKI chętnie z tego skorzystały. Piosenka o bałwanku nabiera zupełnie innego znaczenia, kiedy można go sobie później ulepić i pobawić się na śniegu. 
N. Wierzba, A. Wegenke
PIOSENKA W WYKONANIU BIEDRONEK - kliknij w bałwanka 

                                                                                                                                                                                                          

ZBIÓRKA DLA ZWIERZAKÓW

 

Przez ostatni miesiąc klasy 4a i 5a zbierały to, co jest potrzebne zwierzakom z toruńskiego schroniska dla zwierząt, na przykład: karmę, koce, przytulanki, dywany, a wszystko po to, by było im milej i cieplej w ten zimowy czas. Zbiórka przerosła nasze oczekiwania, co przyjęliśmy z ogromną radością. Spod szkoły wyjechały 4 samochody, których bagażniki przepełnione były naszymi podarkami dla zwierzaków. Cieszymy się, że chociaż w taki sposób mogliśmy pomóc kotkom i pieskom.  
Julia Rafińska klasa 4a

                                                                                                                                                                                                          

"Buzię i język ćwiczymy- pięknie mówimy"


W ubiegłym tygodniu w grupie "Motylków" rozpoczęliśmy cykl ćwiczeń dla buzi i języka. Odwiedziła nas Pani Logopeda Julita Peplińska, która zaprezentowała jakie ćwiczenia należy wykonywać, żeby mówić pięknie i wyraźnie. Następnie Pani Logopeda zaprosiła nas do swojego gabinetu, w którym zapoznaliśmy się z grami i zabawami logopedycznymi. Bardzo dziękujemy Pani Julicie za niezwykle ciekawe zajęcia!

                                                                                                                                                                                                          

BAL KARNAWAŁOWY - "MISIE"

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień wyjątkowy i długo wyczekiwany. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było 12 lutego w "Misiach" - naszej najstarszej grupie przedszkolnej. Tego dnia już od rana pojawiły się kolorowe postacie. Można było spotkać bohaterów znanych bajek, wróżki, księżniczki, biedronki, pszczółki, piratów, policjantów... nie sposób ich zliczyć i wymienić. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dzieci śpiewały znane piosenki i tańczyły. Nie zabrakło również konkursów, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. To był naprawdę piękny i kolorowy dzień!
Katarzyna Wasilewska, Justyna Skory

                                                                                                                                                                                                          

79. rocznica utworzenia Armii Krajowej


Dziś w Toruniu, tradycyjnie 14 lutego w rocznicę utworzenia AK, przy tablicy pamiątkowej uczciliśmy żołnierzy największej i najlepiej zorganizowanej podziemnej armii w dziejach świata. Mimo trudnych warunków z powodu pandemii i braku oficjalnych uroczystości, z potrzeby serca, dla zamanifestowania patriotyzmu i przywiązania do etosu Armii Krajowej zebrało się wiele osób, w tym przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kuratoryjnych, organizacji pozarządowych, fundacji, stowarzyszeń, UMK, mieszkańcy Torunia i Czernikowa. W imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Toruń oraz Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Toruniu szczególnie dziękuję najmłodszym członkom Klubu z SP 2 Toruń - Wiktoria Karasińska, Aleksandra Samerek, Janek Wrzesiński, Tymoteusz Bojanowski.

Alicja Brozek

                                                                                                                                                                                                          

"Dzień Bezpiecznego Internetu w grupie Motylków" 


W dniu 9 lutego, przedszkolaki z grupy “Motylki” wzięły udział w Dniu Bezpiecznego Internetu. Wiele radości przyniosła zabawa ruchowa, podczas której dzieci podając sobie kłębek wełny wspólnie stworzyły “sieć”, dzięki czemu lepiej zrozumiały, znaczenie tego pojęcia. Ponadto zabawa ta stanowiła wstęp do dyskusji na temat "sieci internetowej".
Poprzez układanie historyjek obrazkowych, przedszkolaki zapoznały się z konsekwencjami, jakie niesie ze sobą nadużywanie internetu, zbyt długie spędzanie czasu przed urządzeniami ekranowymi. Uświadomiły sobie również, że korzystanie z internetu nie jest wyłącznie rozrywką, ale niestety można spotkać w nim wiele zagrożeń. Na koniec, każdy zaprojektował swój bezpieczny telefon.

                                                                                                                                                                                                          

Biedronki i Misie życzą wszystkim Babciom i Dziadkom wszystkiego najlepszego!

                                                                                                                                                                                                          

NASZ PATRON

Każdego roku tuż przed świętami Bożego Narodzenia obchodzimy w naszej szkole Dzień Patrona. Jak wiemy, jest nim Adam Mickiewicz, którego rocznica urodzin przypada    24 grudnia. W tym roku święto będzie wyglądało trochę inaczej niż zwykle. Nauczanie na odległość nie pozwala bowiem na zorganizowanie uroczystych obchodów. Na początek przypomnijmy pokrótce życiorys poety.

Adam Bernard Mickiewicz  urodził się 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu koło Nowogródka, na Litwie. Pochodził z rodziny drobnoszlacheckiej. Ojciec, Mikołaj, był adwokatem przy sądach nowogródzkich. Matka, Barbara, zajmowała się domemi wychowywaniem dzieci. W latach 1805-1815 Adam uczęszczał do szkoły powiatowej w Nowogródku, następnie zaś rozpoczął studia na Wydziale Literatury Uniwersytetu Wileńskiego.

Po ukończeniu studiów Mickiewicz pracował jako nauczyciel w szkole w Kownie, gdzie uczył historii, literatury i prawa. W latach późniejszych został profesorem na uniwersytetach w Szwajcarii i we Francji. Ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał      6 dzieci: 2 córki i 4 synów. Mickiewicz wiele podróżował. Był w Rosji, Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Turcji. Zmarł 26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu w Turcji. W 1890 r. sprowadzono jego prochy do Krakowa, gdzie spoczęły w sarkofagu na Wawelu.

Adam Mickiewicz to najwybitniejszy poeta polski. Najsłynniejszym jego dziełem jest „Pan Tadeusz” – uznany za epopeję narodową. Utwór ten opisuje życie i obyczaje Polaków na tle ważnych wydarzeń historycznych. Mickiewicz napisał też wiele bajek, m.in.: „Przyjaciele”, „Pies i wilk”, „Lis i kozieł”, „Zając i żaba”, jak również ballad, np.: „Pani Twardowska”, „Powrót taty”, „Świtezianka” czy „Lilie”. Jest autorem wielu pięknych utworów, dlatego jest znanym i sławnym Polakiem również za granicą.

W oparciu o utwory Adama Mickiewicza uczniowie naszej szkoły, w ramach obchodów Święta Patrona, wykonali prace plastyczne mające upamiętnić rocznicę urodzin tego wielkiego Polaka.  

                                                                                                                                                                                                          

Wigilia u "Motylków"

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go bardzo uroczyście. Grupa "Motylki" z ogromnym zaangażowaniem przygotowywała się na uroczystość przedszkolnej wigilii, poznając tradycje i zwyczaje świąteczne oraz wykonując ozdoby i dekoracje do sali.

17 grudnia u "Motylków" panowała radosna, ożywiona atmosfera. Wspólny śpiew kolęd i pastorałek wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.

Uśmiechy na twarzach dzieci wywołała również obecność długo oczekiwanego gościa- św. Mikołaja z workiem pełnym prezentów.

Dopełnieniem uroczystości było dzielenie się opłatkiem oraz wspólny posiłek.

Wychowawczynie grupy

GALERIA ZDJĘĆ I FILMÓW

                                                                                                                                                                                                          

Podsumowanie akcji "Czapka Mikołaja"

Serdecznie dziękujemy za nadesłane zdjęcia oraz wspólną zabawę.

Samorząd Uczniowski

                                                                                                                                                                                                          

WIGILIJNY CZAS W PRZEDSZKOLU

18 grudnia w naszym przedszkolu w grupie Biedronek, Misiów i Pszczółek obchodziliśmy jeden z najpiękniejszych dni w roku – Wigilię Bożego Narodzenia. W salach przedszkolnych dzieci składały sobie świąteczne życzenia, a następnie zasiadły do pięknie przystrojonych stołów, na których czekał świąteczny poczęstunek. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd i piosenek o Mikołaju. Dzieci znalazły pod choinką prezenty, które z radością i uśmiechem na twarzy rozpakowały.

Czas upłynął w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Wszystkie dzieci czuły zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia!

Jak dodać napisy do filmu? 2 Najpopularniejsze metody w sieci!ZDJĘCIA I FILMY

                                                                                                                                                                                                          

WIGILIJNY CZAS W PRZEDSZKOLU

18 grudnia w naszym przedszkolu w grupie Biedronek, Misiów i Pszczółek obchodziliśmy jeden z najpiękniejszych dni w roku – Wigilię Bożego Narodzenia. W salach przedszkolnych dzieci składały sobie świąteczne życzenia, a następnie zasiadły do pięknie przystrojonych stołów, na których czekał świąteczny poczęstunek. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd i piosenek o Mikołaju. Dzieci znalazły pod choinką prezenty, które z radością i uśmiechem na twarzy rozpakowały.

Czas upłynął w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Wszystkie dzieci czuły zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia!

Jak dodać napisy do filmu? 2 Najpopularniejsze metody w sieci!ZDJĘCIA I FILMY

                                                                                                                                                                                                          

BIEDRONKI I ICH ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

W przedszkolu już czuć świąteczny klimat (i to dosłownie)! W poniedziałek po całym przedszkolu rozchodził się cudowny korzenny zapach, a to za sprawą Biedronek, które piekły pierniczki. Dzieci były bardzo zadowolone, że same mogły to zrobić. Największą radość przyniosło oczywiście dekorowanie i smakowanie własnych wypieków.

Zobaczcie jak apetycznie wyglądają!

N. Wierzba, A. Wegenke

                                                                                                                                                                                                          

Akcja KARTKA dla KOMBATANTA zakończona!

Uczniowie SP 2 Toruń - jestem z Was dumna.

Weterani, więźniowie, łagiernicy z czasów II wojny światowej, żołnierze różnych formacji (AK, NSZ, Bch, LWP, PSZ na Zachodzie, WiN) już są wzruszeni (część kartek dotarła już na Litwę) i na pewno wszyscy będą pod wrażeniem, że uczniowie z SP 2 Toruń pamiętają o nich i ich walce zbrojnej lub cywilnej odwadze, by zachować polskość i mimo zniewolenia nie ulec okupantom. Podziwiam kreatywność i jakość wykonania kartek– "małe" – wielkie dzieła sztuki oraz ilość (dostałam 186 kartek, a będą jeszcze kolejne), również te "mniej plastyczne", po prostu wzruszające i jakie i wszędzie piękne słowa – życzenia, podziękowania, wiersze. Dziękuję Wszystkim, obiecana szóstka do dziennika dla każdego uczestnika akcji – 62 chętnych uczniów z klas IV - VIII. Jeszcze ważniejsze niż ocena to fakt, że zrobiliście dobry uczynek – okazaliście szacunek starszym, sprawiliście radość i dostarczyliście tyle wzruszeń dzięki napisanym wyrazom Pamięci, a przy okazji nauczyliście się trochę historii. Tak jak obiecałam kartki dotrą do kombatantów w Toruniu, całej Polsce, pojadą na Zachód (Francja, Anglia, Niemcy) oraz na Wschód (Litwa, Białoruś, Ukraina) – tam wszędzie są Polacy i nasz Klub Historyczny im. Armii Krajowej ma tam kontakty, znajomych, którzy przekażą kartki bezpośrednio naszym Rodakom razem z paczkami świątecznymi.

GALERIA ZDJĘĆ

DZIĘKUJĘ UCZNIOM I RODZICOM ZA ZAANGAŻOWANIE.

Uczniowie – autorzy kartek:

klasa IV a – Patrycja Dmitruk, Filip Fietkiewicz, Alicja Iwon, Gracjan Konopiński, Julia Kowaleńko, Filip Niewski, Julia Rafińska, Julia Rosiak, Tymon Szymański, Szymon Warejko

klasa IV b – Łukasz Kmieć, Amelia Kondratowicz, Samanta Piotrowska, Szymon Tworek, Marcel Wopp

klasa Va – Alicja Góra, Kornelia Lis, Julia Malzer, Aleksandra Mączyńska, Zofia Pawlikowska, Mateusz Pieńczykowski, Marcelina Podleszańska, Julia Sitko, Przemysław Sobczyk, Wiktor Zaszkowski

klasa Vb – Eryk Drążkowski, Maja Miszewska, Aleksander Sidorkiewicz, Mateusz Szatkowski, Arkadiusz Wiśniewski

klasa VI a – Marta Drzewiecka, Jakub Makowski, Kinga Rybarczyk

klasa VI b – Oliwia Biały, Małgorzata Górska, Aleksandra Karczewska, Zuzanna Kotwicka, Anton Łysiuk, Weronika Makowska, Weronika Szałucka, Olgierd Waliszewski

klasa VI c – Kevin Kulpiński, Paweł Laskowski, Piotr Lubocki, Oliwia Mazurkiewicz, Julia Ruta, Damian Wiśniewski

klasa VII a – Jakub Mączyński, Tymon Bojanowski

klasa VII b – Szymon Machajewski, Nikola Piotrowska, Adrian Szura

klasa VII c – Julia Durmowicz, Zofia Jędrzejewska, Natan Mossakowski, Karolina Nowak, Jan Wrzesiński, Melania Żelazek

klasa VII d – Jakub Grzelak, Nikola Kondratowicz, Krystian Żywica

klasa VIII b – Bartosz Klonowski, Kacper Wilczyński

Jeśli kogoś przeoczyłam, to przepraszam i proszę o informację, wtedy dopiszę, bo kilka kartek było anonimowych, bez podpisu.

Alicja Brożek

                                                                                                                                                                                                          

ODWIEDZINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

W piątek wszystkich przedszkolaków odwiedził Święty Mikołaj. Kiedy na korytarzu niespodziewanie rozległ się dźwięk dzwoneczka, dzieci aż podskoczyły z radości! Gość został gorąco powitany i zaproszony do sali. Wszyscy zostali obdarowani pięknymi upominkami, które dostarczyły mnóstwo radości i uśmiechu. To był magiczny dzień.

Dziękujemy Ci Święty Mikołaju!"

Wychowawcy grup przedszkolnych

                                                                                                                                                                                                          

Wizyta przedstawiciela Leśnej Szkoły na Barbarce w oddziałach przedszkolnych

Dnia 25 listopada 2020r., grupy przedszkolne miały zaszczyt uczestniczyć w zajęciach pokazowych organizowanych przez Leśną Szkołę na Barbarce. W związku ze zbliżającą się zimą, dzieci poznały gatunki zwierząt i ptaków, które zimują w naszym kraju oraz dowiedziały się, w jaki sposób radzą sobie one o tej porze roku. Dodatkowo, przedszkolaki dowiedziały się jakie działania warto podejmować, aby pomóc zwierzętom przetrwać zimę.

Bardzo dziękujemy Leśnej Szkole za możliwość uczestnictwa w tych zajęciach.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

                                                                                                                                                                                                          

"Światowy Dzień Pluszowego Misia"

25 listopada w grupach przedszkolnych obchodzony był "Światowy Dzień Pluszowego Misia". Tego dnia dzieci świętowały "urodziny" swoich ulubionych maskotek. Przedszkolaki dowiedziały się, że w tym dniu przypada rocznica powstania najsłynniejszej na świecie maskotki. Ciekawostką jest to, że w 2002 roku Pluszowy Miś świętował swoje setne urodziny.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

                                                                                                                                                                                                         

PASOWANIE BIEDRONEK

„Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem.

Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie, mimo, że w pobliżu nie było rodziców. Z uśmiechem na twarzy prezentowały swoje umiejętności, śpiewały piosenki i tańczyły. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania.

Symbolem przyjęcia w poczet przedszkolaków było dotknięcie ogromną kredką ramienia dziecka. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdy przedszkolak otrzymał dyplom, medal i słodki upominek.

Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

Wszystkim BIEDRONKOM życzymy uśmiechu każdego dnia i wielu sukcesów!

RELACJA FILMOWA

Natalia Wierzba i Agnieszka Wegenke

                                                                                                                                                                                                          

ŚWIĘTO DYNI

"Święto Dyni w przedszkolu w najmłodszej grupie "Biedronek":

Dzień Dyni, to był bardzo wesoły dzień!

Każdy mógł przebrać się według własnego pomysłu, były tańce z dyniami, dekorowanie dyń, słodki poczęstunek, malowanie buziek, malowanie farbami i inne wesołe atrakcje. Zadowolone dziecięce minki widać na zdjęciach.

Agnieszka Wegenke

                                                                                                                                                                                                          

JESIEŃ NAS INSPIRUJE, POMYSŁÓW NAM NIE BRAKUJE 

„Kto powiedział, że jesień jest szara, bura i ponura?” – w przypadku naszych najstarszych przedszkolaków to stwierdzenie się nie sprawdza. Jesienią może być naprawdę kolorowo i wesoło… „Misie” przekonały się o tym na wielu spacerach, podczas których szukały pierwszych oznak jesieni, zbierały liście, obserwowały zmieniającą się pogodę. W ich sali powstał kącik jesienny, w którym dzieci zgromadziły przyniesione dary jesieni. Były one inspiracją do wielu zabaw plastycznych. Z kasztanów powstały ludziki i inne dziwne stworzenia. Dzieci zasadziły kasztanowce i prowadzą długoterminową obserwację. Z czasem dowiedzą się, w jakich warunkach kasztany szybciej wykiełkują – czy w środku w sali, czy na parapecie okiennym. Dzieci stworzyły również kolorowe lampiony, które pięknie ozdabiają wnętrze ich sali. Ponadto wykonały wspólnie dużego jeża z kolcami z własnych rączek, piękne jesienne drzewa i przetwory na zimę. Popatrzcie sami, czyż nie są one piękne?

J. Skory, K. Wasilewska

                                                                                                                                                                                                          

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem państwowym, świętem oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Warto dodać, że Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.
W tym roku ze względu na pandemię nie możemy spotkać się na apelu, aby uczcić wspólnie ten ważny dla nas wszystkich dzień. Jednak dzieci z klas: IIa, IIb, IIIa i IIIc przygotowały krótki występ, aby w taki sposób uhonorować najważniejsze szkolne święto- zapraszam do obejrzenia.

Beata Markowska

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2 października 2020r. nasza szkoła brała udział w X Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

W tym roku akcja odbywała się wyłącznie w klasach podczas lekcji matematyki. Uczniowie mogli sprawdzić jak dobrze znają tabliczkę mnożenia przystępując do egzaminu. Większości osób biorących udział w egzaminie udało się go zdać. Każdy kto bezbłędnie rozwiązał wylosowany zestaw otrzymał odznakę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.

Po egzaminie uczniowie pracowali w grupach mierząc się z łamigłówkami matematycznymi.

Dziękujemy naszym uczniom za udział w zabawie.

Nauczyciele matematyki

Dzień Przedszkolaka w grupie "Motylki"

We wrześniu przedszkolna grupa "Motylki" świętowała "Dzień Przedszkolaka". Tego dnia dzieci wykonały symboliczne podpisy pod grupowym "kodeksem przedszkolaka", gdzie odcisnęły swoje dłonie. Wychowawczynie grupy stworzyły również fotobudkę, która wywołała wiele uśmiechów na twarzach dzieci. Na zakończenie wspólnych zabaw, każdy otrzymał Dyplom Super Przedszkolaka.

Monika Mazurkiewicz

Klub Historyczny im. Armii Krajowej przyjął nowych członków!

Z radością informuję, że nasz Klub AK rozwija się. We wrześniu zapisało się 18 uczniów, a są już kolejni chętni. 5 października nastąpiło oficjalne przyjęcie do Klubu nowych członków w obecności żołnierzy AK i prezesa ŚZŻAK Okręg Toruń. Naszymi gośćmi byli p. kpt. Kazimiera Zańczuk "Kruszynka"- sanitariuszka, łączniczka z partyzanckiego oddziału lotnego "Nadbużanka" nad Bugiem i por. Stanisław Szymczyk "Piórko" z oddziału specjalnego Skierniewiccy Kolumbowie oraz p. Lesław Welker z ramienia ŚZŻAK. Wszyscy nowi członkowie otrzymali identyfikatory oraz teczki do materiałów klubowych. W czasie spotkania odznakami honorowymi zostali odznaczeni członkowie Zarządu Klubu - absolwenci Gim. 2, obecnie studenci. Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem wspomnień naszych Kombatantów, cieszymy się, że poznajemy historię od jej bezpośrednich świadków. Miłą, sympatyczną atmosferę spotkania dopełniły wspaniałe domowe wypieki, za które pięknie dziękuję rodzicom i uczniom. Nowi członkowie Klubu, którzy nie mogli być obecni w poniedziałek, otrzymają identyfikatory i teczki na kolejnym spotkaniu z weteranami w listopadzie. Dziękuję za obecność p. Zosi Budniewskiej, p. Robertowi Bojanowskiemu oraz szczególnie p. Justynie - mamie Alana Pietruszewskiego za zrobione piękne zdjęcia.

Alicja Brożek

"Uroczysty dzień chłopaka w grupie przedszkolnej "Biedronki"

"Uroczysty dzień chłopaka w grupie przedszkolnej "Biedronki"

W grupie trzylatków świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Nasi chłopcy zostali królami i otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki. Dziewczynki życzyły kolegom dużo uśmiechu, radości i wspaniałych przyjaciół.

Europejskie Dni Ptaków 2020

Mamy to! Kolejny raz, w pierwszy październikowy weekend, uczniowie z klas 6 i 7 wzięli udział w wycieczce ornitologicznej z okazji Europejskich Dni Ptaków, pod patronatem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Tym razem ruszyliśmy spod szkoły nad Wisłę. Dla niektórych uczniów było to pierwsze spotkanie „oko w oko” z ptasim światem, a podglądanie go przez lornetkę umożliwiło obserwację „jak na dłoni”. Z zadartymi do góry głowami i wytężonym wzrokiem dzielnie maszerowaliśmy rozmawiając niezwykłościach, które mamy na wyciągnięcie ręki, blisko szkoły - gniazdujące pustułki, coroczną kolonię rybitw rzecznych na filarze mostu, bieliki, zimorodki i odpoczywające na łachach ptaki na przelotach. Pogoda tego dnia była dla nas dość łaskawa, ale w ptasim świecie czuć już jesienny powiew i przygotowania do wędrówki. Mimo naszego gadulstwa, mnóstwa emocji i czasami narzekania, przyroda potrafiła nas zadziwić. Umożliwiła nam obserwację dostojnych żurawi, licznie przelatujących mew, odpoczywających nurogęsi, zachwycających zimorodków i wreszcie jednego z najbardziej zagrożonych wyginięciem ptaków drapieżnych w Polsce – rybołowa, który dwukrotnie prezentował nam swoją precyzję. Zebrane przez nas dane przesłane zostały do OTOPu.

Cóż….mimo, że wciąż musimy uczyć się cierpliwości, przyswoić wiele informacji, to kolejny raz udało nam się popracować nad naszą wrażliwością.

Ewa Lewandowska

fot. Jolanta Drzycimska - Kola

Młyn Wiedzy - naukowa przygoda

Dnia 15.09.2020r. odbyło się szkolne wyjście do Młyna Wiedzy będące podsumowaniem projektu "Nauka to takie proste". Spośród wszystkich klas aktywnie biorących udział w projekcie, cztery wykazały się wyjątkowym zaangażowaniem. Z tego powodu klasy: 6a, 6b, 6c i 7c wzięły udział w podsumowującym "pikniku naukowym". Wbrew nazwie, był to jednak aktywnie spędzony czas na zwiedzaniu Młyna Wiedzy oraz udziale w wielu pokazach, wykładach i doświadczeniach.

Dla uczniów na wszystkich piętrach czekało wiele atrakcji, np. stanowiska doświadczalne z badaniem enzymów z ziemniaka, oceną jakości wody, obserwacja wodnych zwierząt, polimery (slime), a nawet gra planszowa "zaprojektuj miasto". Cóż...nasza przygoda z projektem dobiegła końca, ale otworzyła nas na nowe możliwości, bo przecież "Nauka to takie proste!"

Zofia Jędrzejewicz i Melania Żelazek kl.7c

GRA TERENOWA "Śladami Polskiego Państwa Podziemnego w Toruniu"

Gra terenowa "Śladami Polskiego Państwa Podziemnego w Toruniu" zaliczona.

27 września w rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwu Polski obchodzimy Święto Polskiego Państwa Podziemnego. Dzisiaj na toruńskiej Starówce odkrywaliśmy ślady konspiracyjnej działalności w Toruniu oraz działania w czasie II wojny światowej osób związanych z Toruniem. Uczniowie klas VI-VII SP 2 w Toruniu znają już odpowiedzi na przygotowane przeze mnie 15 pytań (załączam kartę i mapkę do gry, można wykorzystać, modyfikować). Na zakończenie gry poszliśmy wspólnie pod pomnik - tablicę upamiętniającą dowódców ZWZ - AK Okręgu Pomorskiego.

Dziękuję za obecność i pomoc p. B. Sarnowskiej - Milaniuk, p. M. Żołnowskiej oraz członkom Zarządu naszego Klubu im. Armii Krajowej, absolwentom Gimnazjum nr 2, teraz już studentom - Michał Romanowski, Michal Poczwardowski, Mateusz Lipiński

Alicja Brożek

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

 

Witaj Szkoło!
Czas wakacji minął nam wszystkim niezwykle szybko, a dziś przywitaliśmy wspólnie nowy rok szkolny. To bardzo ważne wydarzenie dla wielu uczniów i ich rodziców. W naszej szkole nareszcie zrobiło się gwarno i wesoło. Sale lekcyjne zaczęły znowu tętnić życiem.
Wszystkim uczniom życzymy dobrego czasu, wielu sukcesów, wytrwałości i spełnienia. Szczególnie serdecznie witamy najmłodszych, czyli uczniów oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych, dla których ten dzień był dniem wyjątkowym: rozpoczęli podróż do ciekawej wiedzy, wesołej zabawy i przyjaciół, których dopiero poznają.
Choć ten dzień przebiegał w dość nietypowy sposób, musieliśmy być bardziej ostrożni i pamiętać o pewnych zasadach, cieszymy się, że znowu emanowała od naszych uczniów energia i optymizm. Mamy nadzieję, że ten rok będzie dla wszystkich pomyślny, szybko przyzwyczaimy się do nowych reguł, będziemy bardziej wyrozumiali i elastyczni, a przede wszystkim nadal życzliwi dla siebie. Niech ten czas będzie owocny!

ŻYCZYMY POWODZENIA!

Zakończenie roku szkolnego już za nami, wakacje na półmetku, ale ósmoklasiści dopiero teraz poczuli, że zakończyli edukację w szkole podstawowej – odebrali wyniki egzaminów. Był to dla nich pierwszy ważny egzamin sprawdzający wiedzę i umiejętności nabyte w szkole podstawowej. Pisali go w niezwykłych warunkach, po trzymiesięcznym zdalnym nauczaniu.
Również zakończenie roku szkolnego miało inny przebieg, niż w poprzednich latach. Uczniowie klas I- VII (każda klasa oddzielnie, w rygorze sanitarnym) odbierali swoje świadectwa od wychowawców.
Odbiór świadectw przez absolwentów szkoły miał bardziej uroczysty charakter. Absolwenci spotkali się na sali gimnastycznej (również w rygorze sanitarnym) z dyrekcją i wychowawcami. Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie Sztandaru Szkoły i odśpiewanie Hymnu Państwowego. Pani dyrektor Beata Cieszkowska pogratulowała uczniom ukończenia edukacji w szkole podstawowej, a wychowawcy przygotowali dla swoich uczniów garść wspomnień i życzenia sukcesów w szkołach, do których się udają. Uczniowie odbierali nie tylko swoje świadectwa, ale także złote tarcze wzorowego absolwenta ufundowane przez Radę Rodziców. Troje uczniów z najlepszymi wynikami w nauce otrzymało statuetkę „Najlepszy Absolwent SP2 w Toruniu” W tym roku szkolnym byli to uczniowie: Martyna Biernacka, Agata Tykarska oraz Milena Nowosad. Wychowawcy wręczyli również nagrody książkowe laureatom i finalistom konkursów przedmiotowych.
W tym miejscu dziękujemy również, że kolejny raz z entuzjazmem włączyliście się w akcję „Karma zamiast kwiatków”. Serdecznie dziękujemy w imieniu zwierząt z toruńskiego schroniska i zapraszamy do stałej pomocy na rzecz zwierząt oraz śledzenia poczynań obdarowanej organizacji.


ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Jak każdego roku, 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Zwykle wiąże się to z różnego rodzaju inicjatywami i akcjami w szkole i na świeżym powietrzu. Tym razem jednak z oczywistych względów, jest inaczej. Mamy zatem dla Was mini escape room (umieściliśmy go na naszym FB. Każdy sobie z nim poradzi, zachęcamy zatem do zabawy

Do Naszej Szkoły przyjechało też drzewko w ramach akcji "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń"
Od wielu lat wiosną w ramach obchodów Dnia Ziemi, Leśna Szkoła na Barbarce wraz z Nadleśnictwem Toruń zachęca do sadzenia drzew. W celu zaangażowania jeszcze większej grupy odbiorców, oprócz akcji na Barbarce, do udziału w akacji i sadzenia drzewek na swoim terenie zaproszone zostały toruńskie placówki oświatowe, w tym Nasza Szkoła. Drzewka już do nas dotarły i będą na Was czekać na terenie szkoły. Być może odwiedzacie ju
ż lasy, korzystając z jego spokoju, piękna i relaksu. A może chcecie dowiedzieć się czegoś o drzewach? Na dysku z materiałami szkolnymi zamieściliśmy dla Was krótki materiał, który odkryje przed Wami tajemnice drzew - tutaj. Liczymy na to, że po lekturze wypełnicie quiz i wykonacie zadania. Niech to będzie zabawa i odskocznia od szkolnego materiału A może pochwalicie się w komentarzach zdjęciami Waszych ulubionych lub niezwykłych drzew? Czekamy


"NA MISIOWYCH URODZINACH – NAJWAŻNIEJSZA JEST RODZINA!"

Rodzinę tworzą osoby, które łączą więzy krwi, ale również bliska relacja - relacja wyjątkowa. Rodzina to emocje i uczucia nie do powtórzenia. Członkowie rodziny powinni chcieć siebie nawzajem słuchać i rozumieć, wspierać i pomagać w trudnych chwilach. Czy w naszym zabieganym świecie wciąż doceniamy fenomen, jakim jest rodzina? Czy potrafimy dostrzec skarb, jakim jest dom rodzinny?
Dzieci z oddziałów przedszkolnych 6 marca 2020 r. miały okazję uczestniczyć w spektaklu Teatru Maska o powyższej tematyce. Przedstawienie było zabawne i przedstawione w zrozumiały dla dzieci sposób. Przedszkolaki towarzyszyły aktorom śpiewając i tańcząc wraz z nimi. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych


WYCIECZKA DO WARSZAWY

5 marca uczniowie klasy 7a, 8a, 8b i 6b pojechali do Warszawy do Teatru Polskiego na "Zemstę" Aleksandra Fredry. To był znakomity spektakl. Wszystkie postaci aktorzy odgrali brawurowo, a widownia niejednokrotnie wybuchała śmiechem. Najbardziej podobała nam się postać Papkina, sympatycznego młodzieńca o zbyt wybujałej wyobraźni. Po spektaklu spacerem poszliśmy na obiad, a potem pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Podzieleni na dwie grupy zwiedzaliśmy je z przewodnikiem. W Muzeum było bardzo ciekawie, pani przewodniczka opowiadałan nam, jak wyglądała Warszawa podczas II wojny światowej, dlaczego wybuchło Powstanie Warszawskie, jak wyglądały walki podczas Powstania i jak wyglądało życie w tym czasie. Duże wrażenie zrobił na nas kanał, do którego mogliśmy wejść po ciemku. Na koniec obejrzeliśmy film pokazujący Warszawę po Powstaniu. W drodze powrotnej do Torunia dzieliliśmy się wrażeniami z wycieczki. Uważamy ją za bardzo udaną, szczególnie, że dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy. Uczniowie klasy 8b

fotogaleria


JUŻ PO REKOLEKCJACH…

Czas rekolekcji każdy z nas przeżywał na swój sposób, dla każdego z nas był to czas szczególnego zamyślenia, "czas zatrzymania się, zadumy i … zresetowania się".
Podczas tych 3-dniowych rekolekcji uczestniczyliśmy w rozważaniach  Drogi Krzyżowej, którą przygotowała młodzież klas VIII. Uczniowie klas starszych przedstawili pantomimę pt. „Cztery świece - Nadzieja”. Jej głównym przesłaniem było ukazanie miłości Chrystusa do człowieka, który za nas oddaje swoje życie na krzyżu a także nadziei, która nigdy nie umiera. Wysłuchaliśmy także nauki rekolekcyjnej diakona z WSD w Toruniu oraz świadectwa życia nawiązującego do sakramentu pokuty przedstawionego przez studentów z Duszpasterstwa Akademickiego Św. Józefa.
Uczniowie klas młodszych poznały a zarazem przypomniały sobie 10 przykazań Bożych oglądając film „Dziesięcioro przykazań”. Drugiego dnia rekolekcji uczestniczyły w Drodze Krzyżowej przygotowanej przez starszych kolegów i koleżanki.
W ostatnim dniu rekolekcji mieliśmy możliwość przystąpienia do spowiedzi oraz braliśmy udział we Mszy św., która była zwieńczeniem tegorocznych rekolekcji wielkopostnych.
Podsumowując, był to dla nas święty czas zasłuchania się, by w natłoku codziennych zajęć na  nowo odnaleźć siebie, drugiego człowieka i Boga. A. Bednarska; M. Proch


ODKODOWALIŚMY "ZAKODOWANY TORUŃ"

Dnia 20 lutego wraz z koleżankami i kolegami z klas szóstych, siódmych i ósmych pojechałyśmy do Szkoły Podstawowej nr 32 na konkurs, który miał formę escape roomu. „Zakodowany Toruń” (taką nazwę nosił escape room) zorganizowany został z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Toruń niepodległości. Na miejscu podzieleni na grupy o wdzięcznych nazwach Bombowe Kwiatki, Bojowe Buraczki, KaMiJuKa i Smerfy czekaliśmy aż otworzą się drzwi do pokoju pełnego zagadek. Tam mieliśmy do rozwiązania siedem zadań wymagających od nas wiedzy o Toruniu. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, iż wszystkie one były ukryte, musieliśmy najpierw je odnaleźć. Rozwiązania zagadek miały doprowadzić nas do znalezienia klucza otwierającego drzwi pokoju. Na znalezienie klucza mieliśmy 50 minut. Na samym poczatku musieliśmy się zmierzyć z alfabetem Morse'a. Najwięcej kłopotów sprawiło nam zadanie z kodem Cezara. Bardzo ciekawe, naszym zdaniem, było zadanie, w którym do rozszyfrowania zagadki należało użyć ozobotów. Bombowe kwiatki (czyli drużyna z klasy 6: Maja Zarzycka, Amelka Raczkowska, Zosia Jędrzejewicz i Ola Samerek) wyszły z escape roomu z trzecim miejscem, co przy piętnastu drużynach biorących udział w zabawie, jest doskonałym wynikiem. Pozostałe drużyny również poradziły sobie świetnie - wszystkim udało się odnaleźć klucz i wydostać z pokoju zagadek. Drużyna z klasy 8 udzieliła też wywiadu szkolnym reporterom SP32.
Potem był czas na słodki poczęstunek i  odpoczynek w pokoju z grami planszowymi  przygotowanymi przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 32. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że był to wspaniale spędzony czas. Zosia z klasy 6 i Karolina z klasy 8

fotogaleria


DOM LEGEND TORUŃSKICH

28 lutego 2019 r. najstarsze grupy przedszkolne "Misie" i "Biedronki" udały się na wycieczkę do Domu Legend Toruńskich. Na dłuższą chwilę przenieśliśmy się do świata dawnych toruńskich opowieści i legend. Sześć legend przedstawiono nam w bardzo zabawny i pomysłowy sposób. Do zabawy zaangażowane były wszystkie osoby zwiedzające i była super zabawa. Klara, Laura i Lena bujały się w zamkniętej klatce, a Martyna i Agata walczyły na płynących tratwach po Wiśle. Potem chcieliśmy się przekonać czy naprawdę Krzywa Wieża jest krzywa i podążyliśmy szlakiem wielu ciekawych miejsc, wartych zobaczenia w naszym pięknym Toruniu. Była to udana wycieczka, która na długo zostanie w pamięci dzieci. V. Hoffmann-Truszczyńska, J. Skory, K. Wasilewska


KONCERT TORUŃSKIEJ ORKIESTRY SYMFONICZNEJ

27 lutego 2020 r. przedszkolaki brały udział w kolejnej lekcji muzycznej prowadzonej przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Podczas tych zajęć dzieciom została przybliżona postać Ludwiga van Beethovena - ostatniego z tzw. klasyków wiedeńskich. Przedszkolaki usłyszały najbardziej znane utwory pianisty m. in. Sonatę księżycową oraz Odę do radości, zagrane na pianinie, skrzypcach i klarnecie. Miały okazję podjąć rolę dyrygenta i wykonać taniec z chustami do utworu "Dla Elizy". Wychowawcy oddziałów przedszkolnych


DRZWI OTWARTE W SP2

25 lutego 2020 roku w naszej szkole były „Drzwi Otwarte” dla dzieci, które rozpoczną naukę w przyszłym roku szkolnym i ich rodziców.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 16:30 spotkaniem gości z Dyrekcją szkoły i nauczycielami.Pani Dyrektor przybliżyła rodzicom przyszłych pierwszoklasistów informacje dotyczące oferty szkoły, bazy jaką dysponujemy, kadry pedagogicznej i specjalistycznej oraz przekazała informacje dotyczące doskonałych warunków dla funkcjonowania w naszej szkole klas integracyjnych, zajęć dodatkowych i kół zainteresowań.
Wszystkie dzieci otrzymały karty, z którymi rozpoczęły podróż magicznym pociągiem po krainie wiedzy, czyli zwiedzanie szkoły. Na wielu stacjach – przystankach czekały na dzieci pokazy, doświadczenia, gry, zabawy, zajęcia plastyczne i łamigłówki. Odwiedzając stacje-przystanki, dzieci zdobywały pieczątki na swoich kartach, stemplowane w wagonikach odpowiadających stacjom. Po drodze był również przystanek, gdzie można było posilić się podczas podróży pysznymi racuchami i herbatą. Po zdobyciu wszystkich pieczątek każdy uczestnik zabawy mógł wybrać sobie prezent – pamiątkę z pobytu w naszej szkole. Licznie przybyli goście z zainteresowaniem poznawali szkołę i dobrze się bawili. Iwona Pietruska


TOWRZYMY KARNAWAŁOWE MASKI

Dnia 19 lutego 2020r uczniowie klasy I C uczestniczyły w warsztatach tworzenia i zdobienia masek karnawałowych prowadzonych przez pracownika Dworu Artusa. Warsztaty składały się z dwóch części. Najpierw dzieci poznały tradycje związane z karnawałem na świecie, a następnie nauczyły się ozdabiać maski w sposób kreatywny i artystyczny. Maski ozdobione cekinami, brokatem, piórkami mogły zabrać do domu. W drugiej części rozmawiały o emocjach i tworzyły maski wyrażające różne emocje. Dzieci wróciły z warsztatów nie tylko z bogatą wiedzą dotyczącą karnawału, ale także z własnoręcznie wykonanymi maskami. Maria Jasieniecka


BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

17 lutego 2020 r. gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr Magma, który poprowadził dla wszystkich przedszkolaków bal karnawałowy. W tym roku tematem przewodnim zabawy było przywołanie tak bardzo wyczekiwanej i upragnionej przez wszystkich białej zimy, dlatego też podczas balu przedszkolakom towarzyszyły dwa wesołe bałwanki, które pomogły się im przenieść do Zimowej Krainy. Nie zawiedli również rodzice, którzy po raz kolejny udowodnili, że ich pomysłowość nie zna granic. Przygotowali dla swoich pociech ciekawe stroje karnawałowe. Na balu zatem obok księżniczek, wróżek i superbohaterów, pojawili się też policjanci, strażacy i spidermani. Tańce do wesołej muzyki przeplatane były korowodami i zabawami. Nie zabrakło również prezentacji strojów oraz wyboru Króla i Królowej Balu. Były też chwile relaksu przy wspólnym poczęstunku oraz pamiątkowych zdjęciach. Dzieci wróciły do domu we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych


WALENTYNKI U PRZEDSZKOLAKÓW

Z okazji Walentynek, które obchodziliśmy 14 lutego, w naszym przedszkolu zorganizowana została Poczta Walentynkowa. Na korytarzu ustawiliśmy czerwoną skrzynkę, do której przedszkolaki wrzucali swoje walentynkowe kartki, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Skrzynka została wypełniona po brzegi! Walentynkowe amorki miały ogrom pracy przy odpowiednim posegregowaniu poczty i rozdaniem kartek wszystkim adresatom. Radości nie było końca. Szkoda, że kolejny taki dzień dopiero za rok. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych


OBRĄCZKOWANIE PTAKÓW


Ptasi świat najlepiej poznaje się w terenie. Dlatego z wielkim zainteresowaniem uczestniczyliśmy w corocznym obrączkowaniu ptaków w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym. Ornitolog i obrączkarz Piotr Rydzkowski przytoczył wiele ciekawych informacji z życia zimujących przy karmniku ptaków. To wyjątkowe spotkanie wzbudziło wiele emocji, nieczęsto bowiem możemy zobaczyć ptaki z tak bliska, nie mówiąc o możliwości potrzymania ich w dłoni. Podczas trzygodzinnej akcji uczniowie mogli zaobserwować głównie sikorki bogatki i modraszki, mazurki, ale także sójkę i pełzacza. Warto wiedzieć, że obrączkowanie jest jedną z metod do określenia liczebności zimujących ptaków. Dodatkowo daje możliwość zbadania wpływu warunków atmosferycznych na ich kondycję oraz struktury wiekowej i płciowej w ciągu całego sezonu zimowego. Trzeba również pamiętać, że dla ptaków jest to sytuacja stresująca, dlatego tego typu akcje należy traktować odpowiedzialnie i tylko pod opieką licencjonowanego obrączkarza. Ewa Lewandowska


ŚCIEŻKI DORASTANIA

W czwartek, 22 stycznia, uczniowie klas 8 udali się do toruńskiego Młyna Wiedzy, gdzie zgłębiali Ścieżki Dorastania.
Na pierwszej ścieżce, społeczno-kulturowej, mogli wziąć udział w  Pol'and'Rock Festival, określić swój styl w modzie, ustalić do jakiej subkultury "jest mi najbliżej", wejść do „kapsuł emocji” (w kabinie śmiechu wprowadzić się w dobry nastrój, w kabinie strachu przejść nad wijącymi się wężami, a w kabinie radości zatańczyć zgodnie z instrukcją i zobaczyć swój taniec na ekranie). Sporo zabawy i śmiechu było na stanowisku sumo. Na ringu, w specjalnie przygotowanych strojach, toczyli „bitwę emocji”, a na drugim stanowisku, umieszczonym obok dodatkowo ją komentowali. Niektórzy uczniowie okazali się wspaniałymi komentatorami sportowymi!
Jak przewinąć niemowlaka? Jak wygląda dzień nastolatków w Pakistanie, Chinach czy Anglii?  Co człowiek jest gotowy zrobić, aby być piękniejszy, albo wyróżniać się w tłumie?, Jak organizm zachowuje się po nadmiernym spożyciu alkoholu czy środków odurzających?, Czy to co się dzieje teraz z moim ciałem i emocjami jest "normalne"? - to pytania, na które odpowiadała ścieżce dorastania.
Ostatnia ścieżka - emocji pokazywała jak nauczyć się rozpoznawać emocje, właściwie je nazywać, jak wyładować złość i co można wyczytać z naszej twarzy.

Bardzo dziękujemy Paniom, które przeprowadziły nas przez tę wspaniałą interaktywną wystawę tłumacząc zawiłości ścieżek dorastania. Jolanta Kola

W SZKOLE OBCHODZILIŚMY 100 LECIE ODZYSKANIA PRZEZ TORUŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Na cmentarzu w Toruniu spoczywa jedyny polski żołnierz, który zginął podczas operacji przyłączania ziem pomorskich do Polski. Uczestnik Powstania Wielkopolskiego – plutonowy Gerard Pająkowski.17 stycznia 1919 roku jako żołnierz 18. Pułku Ułanów Pomorskich wziął udział w potyczce niedaleko Gniewkowa, gdzie zginął. Spoczął na Cmentarzu Garnizonowym w Toruniu. Jego imieniem nazwano ulicę, przy której przez kilkadziesiąt lat znajdowała się siedziba Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza oraz Gimnazjum nr 2 im. generał Elżbiety Zawackiej. W przeddzień rocznicy historycznej dla Torunia potyczki, uczniowie SP2 złożyli na mogile Gerarda Pająkowskiego kwiaty, a poczet sztandarowy szkoły oddał żołnierzowi symboliczny hołd.
Rocznicowe obchody powrotu Torunia do Polski poprzedziły przygotowania gry typu „escape room”, jej autorką była pani Jolanta Kola – znana uczniom od lat jako geograf z zamiłowaniem do historii szkoły, miasta i regionu. 17 stycznia 2019 roku wszystkie klasy 4-8 rozpoczęły dzień od zabawy połączonej z rywalizacją o tytuł ekipy, która nie tylko zna świetnie historię grodu Kopernika, ale potrafi też bezbłędnie rozwiązywać zadania zawierające wiele ciekawostek związanych z Toruniem. Nagrodą główną, oprócz niewątpliwej satysfakcji zwycięzcy, było dofinansowanie biletów do kina. Ogłoszenie wyników odbyło się na uroczystej gali, podczas której Mela Żelazek i Hubert Makowski (oboje z klasy 6c) wygłosili krótkie prelekcje historyczne, zaś Pani Dyrektor Beata Cieszkowska – okolicznościowy mini wykład.
Zwycięzcami gry zostali:
1. miejsce:klasa 6 b
2. miejsce: klasa 8a
3. miejsce: klasa 7a
Gratulujemy wiedzy historycznej!
18 stycznia 2020 roku odbyły się miejskie obchody 100. Rocznicy Powrotu Torunia do Wolnej Polski. W uroczystościach patriotycznych na Rynku Staromiejskim oraz pod pomnikiem generała Józefa Hallera wzięli udział również uczniowie z SP2 oraz poczet sztandarowy, którym dziękujemy za zdjęcia i filmy przesłane z wydarzenia. Małgorzata Rogulska

fotogaleria


POKÓJ ZAGADEK NA 100 LECIE ODZYSKANIA PRZEZ TORUŃ NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku obchodzimy 100 lecie odzyskania przez Toruń niepodległości. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły poznawali historię Torunia w pokoju zagadek.
W piątek, 17 stycznia, gdy uczniowie przyszli do szkoły, czekała na nich niespodzianka. Na drzwiach każdej klasy umieszczona była informacja, że szkoła zakupiła „czasozmieniacze”, które pozwolą „przenieść się w przeszłość”. Sale lekcyjne zostały zamienione na pokoje zagadek. Po przekroczeniu progu sali uczniowie za pomocą owych „czasozmieniaczy” w wyobraźni przenieśli się na plac przed Dworcem Miasto do dnia 18 stycznia 1920 roku. Mieli uczestniczyć w powitaniu wojsk polskich, które przyjadą pociągami do Torunia. Niestety pociągi nie nadjechały, nie było też mieszkańców witających żołnierzy. Nie wiadomo, co się stało. Aby przywrócić prawdziwy bieg historii uczniowie musieli znaleźć klucz „wędrując” w przeszłości i rozwiązując zagadki związane z dziejami Torunia. By tego dokonać musieli wykazać się sprytem, rozwagą i wiedzą, ale też umiejętnością pracy w zespole. Uczniowie znaleźli klucz i bieg historii na szczęście został przywrócony. Najszybciej klucz do niepodległości Torunia odnaleźli uczniowie klasy 6b i to oni odebrali z rąk pani Dyrektor nagrodę: bilety do kina dla całej klasy. Jolanta Kola


WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Choć minął już tydzień od tego wydarzenia, My nadal wspominamy ten dzień z uśmiechem na twarzy i podziwem. W dniu 12 stycznia 2020 roku, punktualnie o godzinie 10:00 rozpoczęła się w naszej szkole impreza zorganizowana we wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku celem zbiórek jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodziny naszych podopiecznych, którzy od lat pokazują zaangażowanie w akcje WOŚP, nie zawiedli i tym razem. Licznie zgromadzonych gości, w imieniu swoim i organizatorów, powitała dyrektor szkoły, pani Beata Cieszkowska, która zachęciła do hojnego wsparcia Orkiestry i zaprosiła do wspólnej zabawy. Pani Maria Proch przedstawiła program imprezy i zachęciła do korzystania z licznych atrakcji przygotowanych przez pracowników szkoły i ich mniejszych i większych podopiecznych.
Najmłodsi goście mogli wykazać się kreatywnością i samodzielnie ozdobić serduszka, z których powstała przepiękna dekoracja. Starsi rozwijali się artystycznie, tworząc pracę zbiorową na płótnie. O wesoły nastrój było łatwo, bo co chwila na buziach maluchów pojawiały się kolejne magiczne, zabawne wzory, malowane przez panią Rysię, panią Balbinę i panią Julitę. Rodzice wsparli akcję licytując ciekawe, wartościowe przedmioty, z których część została wykonana przez nauczycieli.
Ważną część imprezy stanowiły występy uczniów, którzy pokazali, jak bardzo są utalentowani i kreatywni. Patrycja i Klaudia Bartkowskie zaimponowały zdolnościami taneczno-akrobatycznymi w układzie wykonanym do utworu pt.: „Can we kiss forever”, dzieci z oddziału zerowego zachwyciły zimowym tańcem wykonanym do kolędy „Cicha noc”. Amelka Kondratowicz i Jagoda Maksim popisały się recytacją utworów, którymi wcześniej wywalczyły sobie kolejno drugie i trzecie miejsce w szkolnym konkursie recytatorskim „Z wierszami Brzechwy i Tuwima jesień szybko mija”. Pięknymi interpretacjami wierszy zachwyciły nas również Klaudia Kędziora i Justynka Klonowska.
O oprawę artystyczną dzisiejszego dnia zadbali też pracownicy szkoły, którzy brawurowo i bez żadnych kompleksów zaśpiewali znane i lubiane przeboje muzyki rozrywkowej oraz piosenki dla najmłodszych.
Kolejną atrakcją był escape room, czyli pokój zagadek, przygotowany tak, aby i starsze i młodsze dzieci żądne przygód mogły wykazać się sprytem, pomysłowością i umiejętnością współdziałania. Dla tych, którzy lubią gry i rywalizację, pani Ewa Lewandowska przygotowała też wielkoformatową grę o ludzkim organizmie, która zainteresowała spore grono pasjonatów nauk biologicznych.
Aby zregenerować siły gości, przygotowane zostały stoiska z jedzeniem i napojami. Na najgłodniejszych czekał bigos i chlebek ze smalcem, dzieci najchętniej zajadały się popcornem, a łasuchów skusiły pyszne domowe ciasta i ciasteczka upieczone przez rodziców. Były też kawa, herbata i przepyszne świeże soki własnej kompozycji.
Punktem kulminacyjnym orkiestrowego dnia była licytacja tortu upieczonego przez rodziców Jasia i Zosi Fligiel. Emocji było co niemiara, a uzyskana kwota na licytacji stanowi dla nas wszystkich powód do ogromnej radości. Wszystkim, którzy z nami i z Orkiestrą zagrali, wrzucili do puszki swój „grosik” i razem świetnie się bawili, serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania dla zaangażowanych Rodziców i Uczniów – jesteście Wspaniali! Do zobaczenia w przyszłym roku. Siema! Monika Pituła

fotogaleria


„Otwórzmy swoje serca- Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”

Zakończyła się akcja zbiórki żywności dla Toruńskiego Schroniska dla Zwierząt. Łącznie zebraliśmy około 100 kg karmy dla piesków i kotów oraz koce, poszwy, ręczniki, kołdry, piłeczki, przysmaki. Bardzo dziękuję wszystkim uczniom i rodzicom, którzy przyłączyli się do tej akcji. Na szczególne wyróżnienie zasługuje oddział przedszkolny ”Biedronki”.  W grudniu zebrana żywność została dostarczona do toruńskiego schroniska dla zwierząt przez panią Ilonę Nowosad, która kolejny już raz pomogła nam w dostarczeniu zebranych darów. W miesiącu styczniu część zebranej żywności i innych potrzebnych rzeczy przekazaliśmy również do schroniska  dla bezdomnych zwierząt DISEL Wygoda (Aleksandrów Kujawski) oraz dla Fundacji „Cztery Łapy”- bezdomne zwierzęta. Jesteście Wielcy i macie wielkie serca! Dziękuję, Beata Namysłowska


NOC BIOLOGÓW na UMK

W piątek 10 stycznia 2020 roku na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK odbyła się IX ogólnopolska edycja Nocy Biologów pod hasłem "Globalne zmiany środowiska". Z tej okazji grupa naszych uczniów wzięła udział w szeregu interesujących wykładów, warsztatów, pokazów i konkursów związanych z biologią i przyrodą. Jak wyglądają mikroorganizmy w szklance mleka? Czy grozi nam ukryty głód? Czy grupę krwi można zobaczyć? Czy mógłbym być X-manem? To tylko kilka pytań, na które szukali odpowiedzi.
Noc Biologów to także niepowtarzalna okazja, by zwiedzić szklarnię wydziałową. Magiczne zioła, egzotyczne rośliny, niecodzienne sukulenty czy wreszcie owadożerne piękności wywołały na koniec efekt woow! Mamy nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie i choć przez chwilę poczuł się jak student. Serdecznie dziękuję uczniom za aktywny udział i dużą dawkę humoru. Ewa Lewandowska


'KRÓLEWSKIE DWORY" W PRZEDSZKOLU

9 stycznia 2020 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych po raz kolejny wzięły udział w koncercie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pt. "Królewskie dwory". Tym razem artyści zapoznali dzieci z tradycjami i zwyczajami panującymi na europejskich dworach w czasie karnawału. Dzieci miały możliwość wysłuchania walców, menuetów i innych utworów z epoki przy użyciu trąbki, oboja i fortepianu. Muzycy wystąpili w pięknych strojach nawiązujących do tematyki koncertu. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych


ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

20 grudnia obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – Adama Mickiewicza. Jest to już naszą tradycją , że tuż przed świętami Bożego Narodzenia , w związku z przypadającą 24 grudnia rocznicą jego urodzin, szczególnie dużo uwagi poświęcamy wieszczowi. Wcześniej odbyły się konkursy – Interpretacji Utworów Adama Mickiewicza i wiedzy na temat życia i twórczości poety. W czasie uroczystej akademii nagrodzeni zostali laureaci owych konkursów, a potem scenę oddaliśmy naszemu gościowi– zespołowi Piramidy, który zagrał dla nas koncert „Mickiewicz Unplugged”. Zabrzmiały najbardziej znane wiersze wieszcza w oryginalnej aranżacji muzycznej. Było wesoło, momentami nostalgicznie, czasami tanecznie, a niekiedy wręcz porywająco. Nasi uczniowie wykazali się znajomością poezji Mickiewicza i razem z zespołem śpiewali niektóre utwory. Największym „przebojem” stała się „Romantyczność', która zakończyła koncert. Mam nadzieję, że młodzież rozchodząca się do sal na klasowe wigilie dobrze zapamiętała ostatnie wersy tejże ballady - „Miej serce i patrzaj w serce”. Małgorzata Orlikowska


KONKURS INTERPRETACJI UTWORÓW ADAMA MICKIEWICZA

Dnia 18 grudnia odbyła się kolejna edycja szkolnego Konkursu Interpretacji Utworów Adama Mickiewicza, zorganizowanego przez p. Małgorzatę Orlikowską. W zmaganiach wzięło udział 15 uczestników z klas IV-VII.
Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Jury, pod przewodnictwem Pani Dyrektor Beaty Cieszkowskiej, miało nie lada orzech do zgryzienia. Po długich obradach zdecydowano się przyznać nagrody następującym osobom:
 
I miejsce:  Zofia Kłosińska  (kl. VII a)
II miejsce:  Antonietta Łaszkiewicz  (kl. VI c)
II miejsce:  Aleksandra Łaszkiewicz  (kl. IV b)

Wyróżnienia otrzymali uczniowie:
Rafał Chenc  (kl. IV b)
Lena Kaliska  (kl. VI c)
Wiktoria Sztemperska  (kl. IV b)

Uwagę publiczności przykuły występy wszystkich uczestników konkursu, którym dziękujemy za udział. Nagrody dla laureatów zostały wręczone na uroczystości z okazji Święta Patrona Szkoły. Organizatorzy


ADAM MICKIEWICZ (KONKURS CZYTELNICZY)

Dnia 12 grudnia, w ramach corocznych grudniowych obchodów Święta Patrona Szkoły, odbyła się kolejna edycja szkolnego Turnieju Wiedzy na temat poety. Był to konkurs czytelniczy, zorganizowany przez bibliotekę i przeznaczony dla najmłodszych uczniów. W zmaganiach udział wzięli uczestnicy z klas II-III.  
Podczas turnieju uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat bajek Adama Mickiewicza, jak również najważniejszych faktów z życia poety. Niektóre zadania wymagały od nich spostrzegawczości, inne dobrej pamięci, a jeszcze inne logicznego myślenia.
A oto laureaci:
Na poziomie klas drugich pierwsze miejsce zajęły (ex aequo):
Caitlin Sampson (kl. II c)
Zuzanna Zaremska (kl. II c)

Na poziomie klas trzecich pierwsze miejsce zajęły (ex aequo):
Amelia Kondratowicz (kl. III b)
Julia Rafińska (kl. III a)

Wyróżnienie za pracę plastyczną otrzymał Stanisław Wałasztyn (kl. II b).

Bardzo serdecznie wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział we wspólnej zabawie. Nagrody dla laureatów zostaną wręczone na uroczystości z okazji Święta Patrona Szkoły. Hanna Kuligowska, bibliotekarz  


WIZYTA GOŚCI Z TORUŃSKIEGO MZK

W środę, 18 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie przedstawicieli Miejskich Zakładów Komunikacji z uczniami klasy I C i II C. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z zasadami korzystania z komunikacji miejskiej, rozmawiali na temat zachowania ostrożności podczas jazdy autobusem lub tramwajem. Dzięki spotkaniu uczniowie wiedzą, że komunikacja miejska jest nie tylko wygodna ale przede wszystkim ekologiczna.
Uczniowie klasy IC przygotowali dla gości piękne podziękowanie oraz bożonarodzeniową kartkę z podpisami wszystkich uczniów. Dzieci otrzymały w prezencie ładne kalendarze na kolejny rok. To było miłe i pouczające spotkanie. M. Jasieniecka, A. Lewandowska


W MUZEUM PIŚMIENNICTWA I DRUKARSTWA W GRĘBOCINIE

11 grudnia uczniowie z klasy IV a i b oraz z klasy Va byli w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, gdzie uczestniczyli w warsztatach poświęconych historii książki.
Najpierw dzieci usłyszały, jak powstaje papier, potem mogły spróbować, jak pisze się gęsim piórem, zadanie to okazało się bardzo trudne, chyba nikomu nie udało się uniknąć pobrudzenia atramentem i zrobienia kleksów. W końcu samodzielnie odbiły certyfikaty potwierdzające ich udział w warsztatach na starych prasach drukarskich.
Ciekawe opowieści prowadzących zajęcia sprawiły, iż wszyscy wyjechali z muzeum z bogatą wiedzą na temat historii piśmiennictwa i książki, a w dodatku z wieloma własnoręcznie wykonanymi pamiątkami. Małgorzata Orlikowska


„CHROŃMY POWIETRZE - PRZECIWDZIAŁAJMY NISKIEJ EMISJI"

W ramach wizyty mobilnego stanowiska edukacyjnego „Chrońmy powietrze – przeciwdziałajmy niskiej emisji” odbyły się w naszej szkole warsztaty edukacyjne oraz udostępniony został ogólnopolski punkt edukacyjny dla wszystkich odwiedzających szkołę.
W trakcie atrakcyjnych warsztatów zostały przeprowadzone pogadanki na temat zanieczyszczeń atmosfery i sposobów przeciwdziałania. Prowadzący przybliżyli zagadnienia związane z niską emisją: przyczyny, objawy i skutki. Omówili główne źródła niskiej emisji, wykazali zależność pomiędzy niską emisją a chorobami układu oddechowego, wyjaśni co to jest smog oraz przyczyny powstawania smogu w miastach przedstawi, sposoby przeciwdziałania niskiej emisji, m.in. wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, wyeliminowanie przestarzałych pieców węglowych, energooszczędne budownictwo w tym termomodernizacje budynków).
W punkcie edukacyjnym zostały przygotowane plansze z odnawialnymi źródłami energii, plansze przedstawiające mapy zanieczyszczenia powietrza na terenie woj. kujawsko-pomorskiego oraz źródła zanieczyszczeń, wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi i stan środowiska przyrodniczego. Na stanowisku pojawiły się również zabawki edukacyjne: krzyżówka terenowa, domino energetyczne, dom ekologiczny, zabawa edukacyjna dotycząca źródeł energii, terenowa gra planszowa, mini laboratorium „prof. Smoga” gdzie uczestnicy mogli skorzystać z zestawów doświadczalnych - Energia odnawialna wody - wiatru - słońca, mobilny miernik smogu mierzący zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu i na zewnątrz, paski wskaźnikowe -badanie ozonu, maski antysmogowe do prezentacji, maseczki papierowe chroniące przed pyłami i kurzem, karty pracy, kolorowanki, chmurki do wpisania haseł zachęcających do ochrony powietrza.

http://szkola-lesna.torun.pl/


MIKOŁAJKOWA ZBIÓRKA CHARYTATYWNA

W dniach od 25 listopada do 13 grudnia odbywała się w naszej szkole mikołajkowa akcja charytatywna dla Hospicjum „Nadzieja”. Zbierane były artykuły, które są potrzebne podopiecznym. W akcję chętnie włączyli się rodzice i uczniowie z naszej szkoły. Zostały również przekazane pieniądze w kwocie czterech tysięcy przez darczyńcę, który pragnie pozostać anonimowy. Dary i pieniądze przekazaliśmy do Hospicjum „Nadzieja”. Wasza hojność i zaangażowanie jak zwykle było wielkie, za co z całego serca dziękujemy. Życzymy wszystkim spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Maria Proch, Młgorzata Orlikowska


OPOWIEŚĆ WIGILIJNA W BAJU POMORSKIM

Dnia 04.12.2019 roku wszystkie klasy siódme wraz z klasą szóstą i piątą wybrały się do Baja Pomorskiego na spektakl pt. "Opowieść wigilijna" . Opowiadał on o przemianie głównego bohatera, Ebenezera Scrooge'a, w którego rolę wcielił się znany nam dobrze aktor, Pan Jacek Pietruski. Ebenezer, początkowo skąpy, darzący innych niechęcią oraz myślący tylko o pieniądzach, stał się dobrym, miłym i hojnym człowiekiem. Ta historia pokazuje, że w życiu nie pieniądze i bogactwo,  ale szacunek i miłość do drugiego człowieka są najważniejsze. Wszyscy oglądali spektakl z zaciekawieniem. Po udanym wyjściu uczniowie z klasy 7a wybrali się do cukierni ''Lenkiewicz" , aby tam podzielić się swoimi refleksjami na temat przedstawienia. Spektakl bardzo się nam podobał. Pokazał on  wartości, którymi powinniśmy się kierować w codziennym życiu. Uważam, że  sztuka ta  warta jest obejrzenia, być może  pomoże komuś odkryć prawdziwy sens świąt Bożego Narodzenia. Julia Ziomek


ŚWIĄTECZNE PRZEDSTAWIENIE TEATRU "MAGMOWCY"

12 grudnia 2019 r. naszych przedszkolaków odwiedził teatrzyk MagMowcy. Podczas przedstawienia pt. "W domu u Pani Mikołajowej" dzieci uczestniczyły w przygotowaniach do świąt w domu Świętego Mikołaja. Przedszkolaki dzielnie pomagały w ubieraniu choinki, pakowaniu prezentów i pieczeniu pysznej pizzy na kolację dla Mikołaja. Dzieci z ciekawością słuchały bajki opowiadanej przez Panią Mikołajową. Podczas przedstawienia do naszych przedszkolaków zawitał również sam Święty Mikołaj, czym sprawił dzieciom wielką radość. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych


WARSZTATY CERAMICZNE


W listopadzie i grudniu dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez artystów "Anioły z Torunia". Dzieci tworzyły na nich ozdoby choinkowe. Warsztaty składały się z dwóch części. Na pierwszym spotkaniu dzieci lepiły i rzeźbiły z gliny, a na drugim malowały swoje wytwory specjalnymi farbkami. Powstały piękne prace, które dzieci zabiorą do domów, by udekorować nimi swoje świąteczne drzewka. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych


KLASA 1C SZYJE!

4 grudnia 2019r uczniowie z klasy IC wybrali się do Domu Harcerza. Dzieci uczestniczyły w warsztatach szycia ekologicznych woreczków. Uczniowie z pomocą Pani, opiekunów i Pań z Domu Harcerza uszyły woreczki. W czasie pracy chętnie rozmawiały na temat ekologii i potrzebie dbania o naszą planetę. W czasie spaceru po Starówce spotkały św. Mikołaja. Dzieci zadowolone, z pięknymi woreczkami wróciły do szkoły. Maria Jasieniecka


KONCERT ORKIESTRY SYMFONICZNEJ

9 grudnia 2019 r. odbyło się kolejne interesujące spotkanie z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, która zaprezentowała przedszkolakom tradycyjną muzykę góralską. Dzieci miały okazję posłuchać kolęd granych na skrzypcach oraz basteli. Zobaczyły tradycyjne stroje góralskie i poznały tradycje bożonarodzeniowe. Wspólnie graliśmy i śpiewaliśmy na „góralską nutę”. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zabawie, a nóżki same podrygiwały do tańca.


MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA

6 grudnia 2019 r. dwie grupy przedszkolne "Biedronki" i "Misie" wybrały się na wycieczkę do Muzeum Toruńskiego Piernika. Dzieci wraz z wychowawcami i i opiekunami uczestniczyły w warsztatach wypiekania pierników. Muzeum w magiczny sposób przeniosło nas do dawnych czasów, gdzie w towarzystwie uroczej Piernikarki i niezwykłej atmosferze tego miejsca, poznaliśmy tradycję wypieku toruńskiego piernika oraz historię miasta. Wycieczka do Muzeum oraz spacer po naszym pięknym mieście wywołał radość na twarzach naszych przedszkolaków. Własnoręcznie wykonane pierniki dzieci zabrały do domu. V. Hoffmann-Truszczyńska, S. Radosz, J. Skory, K. Wasilewska

NARODOWE CZYTANIE

Mam przyjemność przekazania wszystkim uczestnikom tegorocznego NARODOWEGO CZYTANIA podziękowań, które wpłynęły z Kancelarii Prezydenta RP.
Przypomnę, że miłośnicy literatury z SP2  spotkali się we wrześniu na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, by wraz z aktorami Baja Pomorskiego , z udziałem Prezydenta Miasta, Michała Zaleskiego – czytać nowele polskie. W ten sposób tradycyjnie włączyliśmy się do akcji ogólnopolskiej, za co ciepłe i miłe słowa popłynęły do nas od Pary Prezydenckiej. Dziękujemy. Małgorzata Rogulska


KONCERT TORUŃSKIEJ ORKIESTRY SYMFONICZNEJ

29 listopada 2019 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych miały okazję kolejny raz uczestniczyć w koncercie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Tym razem poznały wygląd oraz brzmienie takich instrumentów, jak: pianino elektryczne i wiolonczela, a także podziwiały piękny głos śpiewaczki operowej. Tematyka koncertu związana była z obchodzony w listopadzie Świętem Niepodległości. Nie zabrakło pieśni patriotycznych, a także hymnu państwowego, który został zaśpiewa y przez wszystkich przedszkolaków. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych


MUZYKA ETNICZNA

27 listopada 2019 r. przedszkolaków odwiedził specjalny gość, który zaprezentował muzykę etniczną. Dzieci z ciekawością obserwowały chińską misę wypełnioną wodą, z której podczas pocierania mokrymi dłońmi można było wydobyć niespotykany dźwięk i spowodować drgania wody sprawiające wrażenie wypływających fontann. Duże wrażenie wywarły na dzieciach dzwoneczki oraz bębny, które wytwarzały odgłos morskich fal. Relaks, wyciszenie i możliwość samodzielnego grania na instrumentach na długo pozostaną w pamięci dzieci. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

"Dzień Pluszowego Misia" - to uroczystość, którą dnia 25 listopada świętowały dzieci z oddziałów przedszkolnych, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś". Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek moda na misie nie przemija. W tym roku podczas uroczystości dzieci przebrane w "misiowe" stroje zatańczyły i zaśpiewały piosenki o misiach. Następnie uczestniczyły w zabawach muzycznych z udziałem misia, którego każde dziecko przyniosło z domu. W salach czekał na dzieci słodki poczęstunek. Dodatkowo wystawiona została "misiowa fotobudka", w której można było zrobić zdjęcie. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych